RS CVN Yıldızlarında leke konumlarının ve büyüklüklerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 28812
  2. Yazar: ALİ MURAT ERGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEL TUNCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET WD modeli, çözümlerini RS CVn türü örteri çiftlerin ışık eğrilerinde gözlenen lekelere ait bozucu etkilerini dahil ederek çözüme giden modeldir. Fakat diğer bütün modellerde olduğu gibi devamlı gelişmeye ihtiyacı vardır. Bu çalışmada modelin biraz daha gelişmesi ve işlevselliğinin artması amaçlanmıştır. WD modeliyle yapılan çözümlemelerde lekenin veya lekelerin parametrelerinin doğru olarak saptanması oldukça önemlidir. Leke parametrelerinin belirlenmesindeki duyarlılığı artırmak için WD modeline ek olarak sadece leke parametrelerini denetleyen kontrol programı yazılmıştır. Bununla beraber, lekenin bazı parametrelerini belirlemek kolay değildir. Bunlar; enlem ve yarıçap parametreleridir, özellikle bir lekeye ait yarıçapın belirlenmesi son derece güçtür. Bu parametreleri iyi bir şekilde tespit edebilmek için işlem sayısını (uygulama sayısını) artırmak gerekir, örnek olarak DC programında, işlem sayısı ne kadar çok ve değişim aralığı da ne kadar sık olursa bulunacak parametre düzeltmeleri de o kadar duyarlı olacaktır. Yazılan kontrol (CNTRLVS2) programı, DC programının oluşturduğu çıktı değerlerine bakarak, fark-kare toplamının en küçük olduğundaki leke değerlerini temel alıp bir dahaki leke parametrelerinin belirlenmesini otomatik olarak gerçekleştirir. 45
Özet (Çeviri)
SUMMARY WD model is a model which analyses the destructive effects of the spots observed in light curves of the RS CVn type close binary stars. Of course, it needs a continuing improvement as all the other models in this study it was aimed to improve it more and increase its function. It is very important to determine the parameters of the spot or the spots in analysis done by WD model. In addition to WD model in order to increase the sensitivity in the determination of spot parameters, control programs have been written to control the spot parameters. However, it is not easy to determine some of parameters of the spot. These are the latitude and radius of the parameters. It is especially difficult to determine the radius belonging to a spot. In order to determine well it is necessary to increase the number of procedures (numbers of applications). For example, in a DC program, if the number of procedure is increased and the intervals of change is frequented, the corrections found in parameters will be more sensitive. In this study, the written control program (CNTRLVS2), through looking at the output of DC programs, it is automatically realized in the determination of spot parameters by taking the minimum of the sum of least squares. :mr3^wtn - T"< mo i - 46