Otorite krizi döneminde Osmanlı-Türk romanları (1850-1900)
The Ottoman-Turkish novels (1850-1900) during the authority crisis period
- Tez No: 288111
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BELGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Sociology, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışması, otorite krizi dönemindeki Osmanlı-Türk romanlarının (1850-1900) politik düzlemde yeniden yapılandırılmasını hedeflemektedir. Bu çalışma, temelde Lucien Goldmann ile Georg Lukács'ın roman teorilerine ve aynı zamanda Fredric Jameson'ın ?ulusal alegori? ile Nurdan Gürbilek'in ?cinsel alegori? meselesine yaslanmaktadır. Buradan hareketle önerilen, Osmanlı-Türk romanlarının, Goldmann ve Lukács'ın roman teorisi ile ?ulusal alegori? ve ?cinsel alegori? meselesi üzerinden okunmasıdır. Böylelikle, Osmanlı-Türk romanlarının Batı tarzı aşk anlatılarının taklidi mi yoksa politik bir meseleyi edebiyat kanalıyla deneyimleyen ?tezli? anlatılar mı olduğu irdelenmektedir. Ana fikir olarak, Osmanlı-Türk romanlarının politik bir meseleyi edebiyat kanalıyla deneyimleme çabası ekseninde odaklanması savunulmaktadır. Bu sebepten ötürü, Osmanlı-Türk romanlarının politik düzlemde de okuma alanlarının mümkün olabileceği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This Master?s thesis aims to restructure the political platform of the Ottoman-Turkish novels (1850-1900) during the authority crisis period. This study fundamentally leans on Lucien Goldmann and Georg Lukács?s novel theories as well as Frederic Jameson?s ?national allegory? and Nurdan Gurbilek?s ?sexual allegory? issues. With this in mind, it is recommended that the Ottoman- Turkish novels be read according to Goldmann and Lukács?s roman theories as well as ?national allegory? and ?sexual allegory? issues. This way, the Ottoman-Turkish novels? western style love expressions can be scrutinized as to whether they are ?discourse? replicas or political issues experienced via literary channels. As the main idea, it is defended that the Ottoman-Turkish novels focused their efforts of experiencing a political issue through literary channels. For this reason, it is possible to see that the Ottoman-Turkish novels? reading areas were in the political platform.