Temsil yetkisinin verilmesi ve kapsamının belirlenmesi
Delegation and scope of authority to act
- Tez No: 288117
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu inceleme, BK m. 32-40 arasında düzenlenen ?doğrudan temsile? ilişkindir. Temsil ilişkisinin diğer hukuki ilişkilere göre, daha karmaşık bir yapıya sahip olması, tez konusu olarak bu konuyu belirlememizde etkili olmuştur.İncelememiz, tam adından da anlaşılacağı üzere; temsil yetkisinin verilmesi işlemi ve yetkinin kapsamının belirlenmesi konuları üzerine inşa edilmiştir. Anılan her iki konu da, üç bölüm altında incelenmiştir.İncelememizde özellikle, temsil yetkisinin verilmesine olanak sağlayan ?yetkilendirme işlemi?, temsilin şartlarından ?açıklama ilkesi?, temsil yetkisinin sınırlanmasıyla ilgili olarak ?alt temsil yetkisi?, hukuki donanımımızın elverdiği ölçüde eleştirel, sorgulayıcı ve yeni çözümler üretmeye yönelik çözümlemelerin ürünüdür.Temsil yetkisi vermenin, riskli olduğu kadar günümüzde büyük bir ihtiyacı karşıladığı da göz önünde bulundurularak, birbirine zıt kutupları koruyan ?hukuk güvenliği? ve ?irade serbestisi? arasında denge kurulmaya özen gösterilmiştir. Bu amaç doğrultusunda, ilgili yerlerde örnek olarak verilen yargı kararlarının pratikteki faydaları yanında, teorik bakımdan sorgulamaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This survey that prepared between Code of Obligation of article 32-40 is about ''direct represantation'' .In consideration of Implied agency (zımni temsil ilişkisi) is more complicated than other judicial relations, has been effective to determine this subject as a master theises.This survey which can easily understand from its name is about to give represantative authority process and determining scope of authority. Mentioned in both 2 subjects, observed in 3 parts.Especially in survey, ''Authorisation process '' that provided to give represantative authority, principal statement; about limitation of represantative authority '' sub-represantation'', critical to the extent that we allow legal implement ,questioning and analyses of finding new solutions.Nowadays, we should consider that to give represantative authority is either necessity nor its is risky but ''law union'' and ''law of freedom'' which protect the polar opposite of each other, has able to establish a balance. In line with this goal,besides as examples of judicial decissions where relevant , issued by the pratical benefits ,theoretical aspects of questioning was conducted.