Investigating of the relationship between the producer price index and futures prices
Üretici fiyat endeksi ile vadeli fiyatlar arasındaki ilişkinin araştırılması
  1. Tez No: 288120
  2. Yazar: KEREM AKSOY
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. OKAN AYBAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonometri, Ekonomi, Banking, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma da fiyat baz risk ve volatiliteden oluşan kapsamlı bir vadeli piyasa analizi yapılmıştır.Finansal serilerde, taşıdıkları özellikler nedeniyle doğrusal zaman serisi yerine, doğrusal olmayan koşullu değişen varyans modellerinin kullanılması giderek daha yaygın hale gelmiştir.Bu nedenle çalışmada, doğrusal olmayan koşullu değişen varyans modellerinden ARCH, GARCH ve EGARCH modeleri ile volatilitenin modellenmesi ve alternatif modeller arasından en iyi performansı gösteren modelin saptanması amaçlanmıştır. 30 Ocak 1998 den 30 Aralık 2008'e kadar aylık ABD üretici fiyat endeksi rakamları dikkate alınarak EGARCH testi uygulanmış ve üretici fiyat endeksinin vadeli kontratlarla önceden tahmin edilebildiği tespit edilmiştir. Ayrıca emtiaların önemi temel ekonomik göstergelerle vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The paper provides futures market analysis detailed as price, basis risk and volatility analysis of futures contract. In financial series, instead of using linear time series, using nonlinear conditional heteroscedaticity model is becoming widespread because of their characteristic.As a result of this, modelling of volatility with ARCH, GARCH, E-GARCH models and chosing the best models between alternative models are the aims of this study. E-GARCH test is applied for the monthly (close-to-close) PPI (Price Producer Index), soybean price, wheat price, gasoline price, platinum price CBOT (Chicago Board Of Trade) cash settlement prices, from 30th of January, 1998 to 30th of December, 2008 and CRB (Commodity Price Index ) from Bloomberg, hedging inflation side asymmetric volatility structure of the PPI is exposed. Besides, the importance of the commodity for Global Economy is emphasized with expressed economic indicators.