Viyolanın gelişimi ve edebiyatı
  1. Tez No: 28820
  2. Yazar: YUSUF GENÇAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YURİ ABDULLAYEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orkestra Enstrumanları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
ÖZET Bu araştırma çalışmasında, orkestra enstrümanlarından "biri olan, viyola ele alınmıştır. Tarihsel gelişimi ve edebiyatı incelenerek, diğer yaylı çalgılara oranla daha az bilinen bu çalgıyı, tanıtmak amaçlanmıştır. Bir orkestra enstrümanı olarak kabul edilen viyola, araştırmanın içeriğinden anlaşılacağı üzere, aynı zamanda solo çalgı olarak da geniş bir repertuvara sahiptir. Yapılan bu araştırmada, viyola edebiyatından seçme, örnekler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research study, viola which is an instrument in the orchestra is handled. This instrument, which is less known in comparison with other string instruments, is thus presented by examin ing historical background and its literature. Viola, which is an instrument in the orchestra as the research refluts also has a wide repertoire as a solo instru ment. In this research, selected viola peaces are also pre sented.