Yaratıcı süreçte imge oluşturma ve kişisel masallar
Image creating within creative process and personal stories
  1. Tez No: 288222
  2. Yazar: ESRA SAĞLIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. TURHAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bellekte yer alan imgeler, yapılan çalışmalarda kavram ya da nesneler olarak karşımıza çıkarlar. İnsan yaşamındaki her yaşantı, an'lar ve anılar kişinin belleğinde kaydolmakta ve bellekte biriken imgelere dönüşmektedir. Bunların dışavurumları da bu imgelerin somutlaşmış halleri olmaktadır.Sanatçı, yapıtlarında sadece kullandığı renklerden, malzemeden veya seçtiği konulardan değil, yaşama bakış açısından, eleştirel yaklaşım ve çıkışlarından, yapıtın konusuna kattığı öznel yorumlarından, kısaca yapıtın yaratım sürecine damgasını vuran öznel farklılıklarından tanınmaktadır. Sanat eseri üzerinden yaşantının gösterilmesi ile belleğin geri çağrılması ve benliğin yeniden inşası mümkündür. Cinsiyet farklılığının sanattaki yansıması ve kadınların `cinsiyetlerini' kazanmalarında sanatın rolü, feminist sanat eleştirisinde önemli bir unsur olmuştur. Kültürel olarak belirlenmiş cinsiyet rolleri, toplum yaşamının her alanında olduğu gibi yaratıcılıkta da önemli bir rol oynamaktadır. Yaşantılarına sinen rollerin dışında yine yaşantılarında varolan olgu ve nesneleri de sanatlarının nesnesine dönüştüren bu sanatçılar, kendilerine yüklenen kimlikleri, kamusal-özel, doğal-kültürel, toplumsal-bireysel kavramları arasındaki sınırları yeniden sorgulamış, sadece mesaj vererek değil, kendi hikâyelerini de oluşturarak bunu gerçekleştirmişlerdir.Doğaya ve insana ait her şey simgesel bir anlam kazanabilir. İnsan bilinçli ya da bilinçsiz olarak bu simgeleri sembollere dönüştürmüştür. İnsanoğlu algılamakta güçlük çektiği varlıkları ya da `şey'leri daha iyi anlayabilmek için semboller oluşturmuştur. Kendilerinin ötesinde bir gerçeğe işaret eden semboller, insanlara, kapalı olan dünyaları açmakla kalmayıp insan ruhunun da kapılarını zorlamış, derinliklerini ortaya çıkarmıştır. Sembollere dayalı anlatım biçimi geçmişten günümüze birçok sanatçı tarafından bir çeşit bilgiyi bünyesinde kodlarla barındırması nedeniyle benimsenmiş ve yapıtların oluşumunda yöntem olarak seçilmiştir. Günümüzde hâlâ sanat eserlerine konu olan masallar ve mitler özellikle 1990'larda imgesel öykülerin betimlenmesinin ötesine geçerek ?kişiselleştirilmiş?, sanatçının kendi mitini yarattığı ve dünyasını efsaneleştirdiği, öznel anlatım ve dışavuruma dayanan yeni bir dalganın oluşumuyla bir çeşit dönüşüme uğramıştır. Kollektif belleğe ait olan masallar ve mitler, kişisel belleklerimiz ve kişisel öğelerimizle karışarak kişisel masalları oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
Images in the memory appear before us as concepts or objects in the studies made. Every way of living, moments and memories in the human?s life have been registering in the memory of an individual, thus the memory has been transforming to accumulated images. Expressions of them become concrete aspects of these said images.An artist is recognized not only from the used colors, materials or selected subjects but also from his/her viewpoint, critical approach and lash-outs, subjective interpretations which were added to subject of production, in short, from subjective differentials which mark the creating period of a production. It is possible to recall the memory and reconstruct the personality by showing life over an artwork. Reflection of the gender differential in the art and the role of art in gaining of ?gender? by women became an important factor in feminist art criticism. Gender roles play an important role in creativity as it is in every areas of community life. Artists, who transformed fact and objects to their art objects, out of their roles that cover their lives, questioned the borders between their identities, and public-private, natural-cultural, social-individual concepts, thus realized this not only giving messages but also constituting their stories.Every thing belongs to nature or the human can gain a symbolic meaning. The human transformed these images into symbols either by consciously or not. The human constituted some symbols for understanding ?beings? or ?things? which were not easy to understand. Some symbols, which indicated a reality beyond themselves, not only opened the closed worlds to humans but also forced the psyche and brought their deepness into light. The phraseology depends on symbols were adopted by a lot of artists from past to present because they keep information with codes, and also they were selected as a method in constituting of their artworks. Stories and myths which are still being themes for artworks have been ?personalized? by going beyond to description of imaginary stories, and then had a kind of transformation upon constituting of a new wave depends on subjective interpretation and expression in which an artist create his/her own myth and made his/her world legendary. Stories and myths belong to collective memory had constituted personal stories mixing into our personal elements.