İhale teorisi ve spektrum tahsisi: Dünya ve Türkiye uygulamaları
Auction theory and spectrum assignment : World and Turkey experiences
  1. Tez No: 288252
  2. Yazar: FARUK YAYLA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NACİ CANPOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada, standart bir fiyatı olmayan mal ve hizmetlerin alış / satışında kullanılan ihale yönteminin, oyun teorisi araçlarının kullanılması suretiyle değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Özellikle de 80'li yıllardan bu yana telekomünikasyon piyasalarındayürütülen serbestleşme politikaları neticesinde, spektrumun işletmecilere tahsisinde hangi yöntemin kullanılması gerektiği hakkında pek çok tartışma yaşanmıştır. İktisatçıların büyük bir bölümü bu soruya ihale cevabını vermişlerdir. Bu kapsamda, ihale ve alternatif tahsis yöntemleri etkinlik, gelir vb. gibi çeşitli değişkenler ışığında karşılaştırılmış ve ülke deneyimleri ışığında ihale tasarımında karşılaşılabilecek ve etkin olmayan bir tahsise yol açabilecek faktörler incelenmiştir. Aynı zamanda, ülkemizde gerçekleştirilmiş GSM ve 3N ihaleleri, ihale teorisi kapsamında değerlendirilmiştir. Son olarak Avrupa Birliği'nde gerçekleştirilmiş 3N ihale ve güzellik yarışması verileri kullanılarak regresyon analizi yapılıp çeşitli savlar sınanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate auction method that has been used in the transaction of goods and services that don?t have standard prices in respect of game theory. Especially, after the liberalization policies in telecommunications markets in 80?s, they have been a lot of debate on the spectrum assignment methods whereas most economists have been favored of auctions. Therefore, auction and alternative assignment methods was evaluated through the use of variables such as efficiency, income etc. In the light of country experiences, the factor that may lead to an inefficient assignment in auction design was analyzed. Also, GSM and 3G auctions that took place in Turkey were evaluated regarding auction theory. Finally, various hypotheses were tested through regression analysis by the use of 3G auction and beauty contest data that was obtained in the European Union.