Tutum, öznel norm ve algılanan davranışsal kontrol değişkenlerinin tüketicilerin satın alma niyetlerine olan etkisinin Copeland'ın ürün sınıflandırması için araştırılması
Investigating the affect of attitude, subjective norm and perceived behavioral control variables on purchasing intention for Copeland?s product categories
  1. Tez No: 288253
  2. Yazar: TANER SIĞINDI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHTIŞEN KAVAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu çalışmada Planlı Davranış Kuramı'nda yer alan tutum, öznel norm ve algılanan davranışsal kontrol değişkenlerinin satın alma niyeti üzerindeki etkisi araştırılmaktadır. Araştırma, Copeland'in ürün sınıflandırmasında tanımlanan kolayda, beğenmeli ve özellikli mallar üzerinde gerçekleştirilmiştir.Çalışmanın örneklemini, Türkiye'nin Ankara ve Gaziantep illerinde yaşayan 570 adet hane halkı oluşturmaktadır. Anket yöntemi ile elde edilen veriler, çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılarak analiz edilmiştir.Elde edilen bulgular doğrultusunda tutum, öznel norm ve algılanan davranışsal kontrol değişkenlerinin satın alma niyetini; kolayda, beğenmeli ve özellikli mallar için olumlu bir şekilde etkilediği tespit edilmiştir. Söz konusu etkinin farklı ürün sınıfları için değişen oranlarda gerçekleştiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate the affect of attitude, subjective norm and perceived behavioral control variables on purchasing intention for different product categories namely convenience, shopping and specialty. The model of the study was derived from the Theory of Planned Behavior.The sample size of this study is 570 households residing in Ankara and Gaziantep, Turkey. The data collected throughout a survey was analyzed with linear multiple reggression.According to the findings, attitude, subjective norm and perceived behavioral control variables have positive and significant affect on purchasing intention for all types of product categories. Statistical results show that those three variables? affect are varied for each product category.