Kimlik tayininde röntgen ve fotoğraf çakıştırma metodu üzerine bir deneme
Human identification and an essay about the related method of corresponding x-ray to photo
  1. Tez No: 288331
  2. Yazar: IŞIN GÜNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKSİN GÜLEÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Adli Tıp, Antropoloji, Forensic Medicine, Anthropology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Paleoantropoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu tez çalışmasında kraniyofasiyal kimliklendirmede kullanılmak üzere pratik ve ekonomik bir röntgen ve fotoğraf süperimpozisyon metodu geliştirilmiştir. Metotta 5 adet fasiyal yumuşak doku kalınlığı (zygion, menton, mid-ramus, gonion, mid-mandibular border) ile midsagittal ve midfacial yüz düzlemlerini oluşturan iki çizgi kullanılmıştır. Fasiyal yumuşak doku kalınlıklarının çocuk ve genç erişkin kız ve erkek bireyler arasında anlamlı farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Süperimpozisyon metodunun başarı ile uygulanabilmesi için kalibrasyonun doğru bir şekilde yapılmasının şart olduğu anlaşılmıştır.Çalışmaya katılan 12-17 yaş grubunda yer alan 40 çocuk ve genç erişkin bireyin antropometrik ölçüleri alınmıştır. Ayrıca bu bireylere ait fotoğraflarla röntgen filmlerinden de ölçüler alınmıştır. Çalışmaya katılan 25-43 yaş aralığında yer alan erişkin bireylerin sadece röntgen filmlerinden ölçüler alınmıştır. Tüm ölçülerin değerlendirilmesi ve ölçülerden hesaplanan endisler Bölüm 3'te ayrıntılı bir şekilde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis an economical and a practical x-ray photo superimposition method was developed and used in order to explain the craniofacial identification. Throughout the study of this method, 5 facial soft tissue depths, zygion, menton, mid-ramus, gonion, mid-mandibular border with midsagittal midfacial and the two lines which form the facial planes have been utilised. In this method, there has not any designating reasonable difference on the facial soft tissue depths among the children and sub-adults, in terms of male and female individual was ascertained. The results of the method determine that the calibration was formed exactly and considered as a vital aspect for fruitful implementation of superimposition.The anthropometric, the photographic and the x-ray photo measurements were taken from the attended forty children and sub-adults between the age of 12 and 17 years old who held a place in this study. On the other side, only the x-ray measurements were taken from the attended adult individuals the age of 25 and 43 in this conducted survey. All overall evaluations of measurements and the indexes from calculated measurements were listed in Part-3.