Finans sektöründe kamunun aydınlatılması ve Türkiye uygulaması
Disclosure in financial sector and implementation of Turkey
- Tez No: 288330
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR GÜRDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
1990'lı yıllardan itibaren bilgilendirme eksikliği ve yetersiz denetim faaliyetleri nedeniyle dünya çapında muhasebe ve denetim skandalları yaşanmış, şirket batmaları ve finansal krizler ortaya çıkmıştır. Bu nedenle kamunun zamanında, gerçeğe uygun ve güvenilir bir biçimde bilgilendirilmesi, mali tablo ve raporların iyi bir biçimde denetlenmesi konularındaki düzenleme ve denetleme eksikliklerinin giderilmesine ihtiyaç olduğu anlaşılmıştır.Diğer taraftan; sermaye piyasalarının entegrasyonu, uluslararası alanda faaliyet gösteren şirketlerin ve ülkeler arası ticari faaliyetlerin hızla artması ile bilgilendirmenin önemi giderek artmıştır.. Bu çerçevede, ulusal ve bölgesel otoriteler ile uluslararası düzeyde muhasebe, raporlama ve denetim konularında standart hazırlayan kuruluşlar; çeşitli düzenleme ve uygulamalar geliştirmeye başlamıştır.Uluslararası alanda muhasebe, raporlama ve denetim standartları oluşturulması, bu standartların kullanımının desteklenmesi yönünde birçok ülke otoritesi ve uluslararası kuruluş faaliyet göstermektedir. Dünya çapında genel eğilim IASB tarafından yayımlanan muhasebe ve raporlama standartlarının ve IAASB tarafından yayımlanan uluslararası denetim standartlarının kullanımı yönündedir.Türkiye'de ise, TMSK'nın kuruluşu ve TMS ve TFRS'lerin yayımlanması ile uluslararası muhasebe ve raporlama standartları kullanılmaya başlanmıştır. 6102 sayılı TTK'nın ilgili hükümlerinin yürürlüğe girmesi ile henüz TMS ve TFRS'leri kullanmayan işletmeler de bu standartları kullanmaya başlayacaktır. Diğer taraftan, 6102 sayılı Kanunda denetime ilişkin birçok hüküm yer almaktadır. Bunlar, Türkiye Denetim Standartlarının kullanımının zorunlu hale getirilmesi ve Türkiye Denetim Standartları Kurulunun kurulmasıdır. Böylece, finansal piyasaların entegrasyonuna ve kamunun sağlıklı bir biçimde bilgilendirilmesine katkı sağlayacak muhasebe, raporlama ve denetim standartlarına büyük ölçüde uyum sağlanacak, kaynak tahsisinin daha etkin bir şekilde yapılması ve dolayısıyla yatırımların artmasıyla ülke ve dünya ekonomisinin gelişmesi sağlanmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
Since the 1990s, accounting and auditing scandals, bankruptcies and financial crises took place around the world due to lack of information and inadequate audit activities. Therefore, it was realized that there was a need to eliminate the shortages of regulatory and supervisory issues in order to provide timely, fair and reliable information, financial statements and reports.On the other hand, the importance of disclosure has gradually increased due to the integration of capital markets, and transnational companies operating in the international area with the increase of commercial activities. In this context, national, regional authorities and institutions constituting international standards on accounting, financial reporting and auditing have constituted many regulations and applications.There are many national authorities and international organizations operating to constitute accounting, reporting and auditing standards, and to support the adoption of these standards. The globally trend is using international accounting, reporting standards issued by IASB and auditing standards issued by IAASB.In Turkey, however, international accounting and reporting standards began to be used with the establishment of Turkish Accounting Standards Board and the publication of Turkish Accounting and Reporting Standards. Companies which are not subject to the international accounting and reporting standards will have to use these standards in accordance with Turkish Trade Law No 6102. Moreover, there are many articles in terms of auditing in the Law No. 6102. These are implementation of Turkish Auditing Standards and establishment of The Turkish Auditing Standards Board. Thus, Turkey will achieve to comply with the international accounting, reporting and auditing standards in the near future that will contribute to the integration of financial markets and to inform public in a sound way ,and it will provide efficient allocation of resources and ensure development of countries and world as a consequence of investment increase.