Sivas Cumhuriyet Üniversitesi hastanesine başvuran yaşları 12-18 arasında değişen bireylerin el ve el bileği röntgen görüntülerinin kemik yaşı tayini açısından gilsanz ratib ve kahn gaskin atlaslarıyla karşılaştırılması
Comparison of hand and wrist x-ray images of individuals aged 12-18 applying to sivas Cumhuriyet University Hospital for bone age assessment using gilsanz-rati̇b and kahn-gaskin atlases
- Tez No: 908488
 - Danışmanlar: PROF. DR. FATMA YÜCEL BEYAZTAŞ
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 106
Özet
Kimlik tespitinin en önemli aşamalarından biri olan yaş tayini adli tıbbın önemli konularından biridir. Yaş tayini ülkemizde özellikle kırsal kesimde nüfus kayıtlarının düzenli tutulmaması nedeniyle kişilerin gerçek yaşlarının tespiti amacıyla yapılmaktadır. Ayrıca ülkemizde ve bazı Avrupa ülkelerinde son yıllarda artan yasa dışı göçler sonucunda suç oranlarının artması ile yaş tayininin önem kazanmıştır. Ülkemizde hukuk mevzuatı kişiyi cezai ve hukuki yönlerden yaş dönemlerine ayırdığı için, özellikle 12, 15 ve 18. yaşların tamamlanıp tamamlanmadığı hususları önemlidir. Yaş tayininde en sık kullanılan yöntemler radyolojik yöntemlerdir. Radyolojik yöntemler arasında da en sık olarak el ve el bilek radyografileri kullanılmaktadır. Günümüzde yaş tayini istenen olguların grafilerinin değerlendirilmesinde çeşitli atlaslar kullanılmaktadır. Greulich Pyle Atlası yaş tayininde en sık kullanılan atlaslardandır. Bizim çalışmamızda ise son baskıları 2012 yılında yayınlanan Gilsanz Ratib Atlası ve Kahn Gaskin Atlası kullanılmıştır. Bu çalışma, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne çeşitli nedenlerle başvuran 12-18 yaşlarındaki bireylerin hastane arşivinde bulunan el ve el bileği grafilerinin biri adli tıp araştırma görevlisi, diğeri radyoloji uzmanı olmak üzere iki doktor tarafından geriye dönük incelenmesi ve Gilsanz Ratib ve Kahn Gaskin Atlaslarındaki cinsiyete ve yaşa uygun referans görsellerle karşılaştırılması ile yapılmıştır. Bu atlaslara göre yapılan yaş tahminlerinin kişilerin kronolojik yaşları ile uyum ve farklılıkları, atlasların birbirleri arasındaki uyum ve farklılıkları ve bu atlasların Türk bireyler üzerinde kullanılabilirliği açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Dışlama kriterlerine uyan olgulardan her yaş grubu için 50 kız 50 erkek olgu rastgele seçilerek toplamda 700 olgu çalışma örneklemi olarak belirlenmiştir. Çalışma sonucunda Gilsanz Ratib Atlasına göre değerlendirmede 18 yaş grubu haricindeki tüm kız ve erkek yaş gruplarında kemik yaşı kronolojik yaştan anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Kemik yaşının yaş gruplarına göre kız olgularda 1,59 yaşa kadar, erkek olgularda 0,97 yaşa kadar yüksek tahmin edilme riski olduğu saptanmıştır. Kahn Gaskin Atlasına göre değerlendirmede; kızlarda 18 yaş grubu haricinde tüm yaş gruplarında kemik yaşı kronolojik yaştan yüksek bulunmuştur. 12 yaş grubu haricindeki diğer yaş gruplarında farklar istatistiksel olarak anlamlı saptanmıştır. Erkeklerde ise 15 ve 18 yaş haricindeki yaş gruplarında kemik yaşı kronolojik yaştan yüksek bulunmuştur fakat 12 ve 14 yaş grupları haricindeki farklar istatistiksel olarak anlamlı görülmemiştir. Kemik yaşının yaş gruplarına göre kız olgularda 0,69 yaşa kadar, erkek olgularda 0,72 yaşa kadar yüksek tahmin edilme riski olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak; ülkemizde Gilsanz Ratib Atlasının adli yaş tahmininde kullanımının sınırlı olduğu, kız cinsiyet grubunda 12 yaş grubu haricinde Kahn Gaskin Atlası kullanılırken yüksek tahmin edilme riskini dikkate almak gerektiği, erkeklerde ise 12 ve 14 yaş grubu haricinde Kahn Gaskin Atlasının güvenle kullanılabileceği sonucuna varılmıştır. Ülkemizde daha doğru kemik yaşı tayini yapabilmek için genetik, coğrafya, iklim, beslenme alışkanlığı ve sosyoekonomik yapı gibi faktörler dikkate alınarak kendi standartlarımıza uygun, toplumumuza özgü bir atlas hazırlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Age determination, one of the most important stages of identity verification, is a significant topic in forensic medicine. In our country, age determination is carried out especially due to the irregular maintenance of population records in rural areas, aiming to establish individuals' actual ages. Furthermore, the increasing rates of illegal immigration in recent years, resulting in rising crime rates, have underscored the importance of age determination in our country and some European countries. Since the legal framework in our country divides individuals into different age groups from both criminal and legal perspectives, the completion of ages 12, 15, and 18 is particularly significant. The most commonly used methods for age determination are radiological methods, with hand and wrist radiographies being the most frequently employed. Currently, various atlases are used to evaluate the X-rays of cases requiring age determination. The Greulich-Pyle Atlas is one of the most frequently used atlases for this purpose. In our study, we utilized the Gilsanz-Ratib Atlas and the Kahn-Gaskin Atlas, with the latest editions published in 2012. This study involved a retrospective examination of hand and wrist X-rays of individuals aged 12-18 who presented to Sivas Cumhuriyet University Research and Application Hospital for various reasons. The evaluations were conducted by two doctors, one a forensic medicine research assistant and the other a radiology specialist, and the findings were compared with gender- and age-appropriate reference images from the Gilsanz-Ratib and Kahn-Gaskin Atlases. The aim was to evaluate the consistency and discrepancies between the age estimations based on these atlases and the individuals' chronological ages, as well as the compatibility and differences between the atlases, and their applicability to Turkish individuals. A total of 700 cases were randomly selected as a study sample, comprising 50 girls and 50 boys from each age group that met the exclusion criteria. As a result of the study, it was found that according to the Gilsanz-Ratib Atlas, bone age was significantly higher than chronological age in all age groups except for the 18-year-old group for both girls and boys. The risk of bone age being estimated higher was determined to be up to 1.59 years in girls and up to 0.97 years in boys, depending on the age groups. In the evaluation according to the Kahn-Gaskin Atlas, bone age was also found to be higher than chronological age in all age groups except for the 18-year-old group in girls, with statistically significant differences identified in all age groups other than the 12-year-old group. In boys, bone age was higher than chronological age in all age groups except for 15 and 18, but the differences in the 12 and 14 age groups were not statistically significant. The risk of bone age being estimated higher was found to be up to 0.69 years in girls and up to 0.72 years in boys, depending on the age groups. In conclusion, it was determined that the use of the Gilsanz-Ratib Atlas for forensic age estimation in our country is limited, and that when using the Kahn-Gaskin Atlas in the female gender group, the risk of overestimation should be considered for all age groups except for 12. In boys, it can be safely used except for the 12 and 14 age groups. To achieve more accurate bone age determination in our country, a society-specific atlas should be prepared, taking into account factors such as genetics, geography, climate, dietary habits, and socioeconomic structure to align with our own standards.