Mâtürîdî'nin Te'vîlâtü'l-Kur'ân'ında Kur'ân'ı Kur'ân'la tefsir
Commentary of the Qur'an with Qur'an on the Te?vîlâtü?l-Qur'an of Mâtürîdî
- Tez No: 288334
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NEDİM SERİNSU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
Çalışma; bir giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde Mâtürîdî'nin hayatı, yaşadığı çevre, ilmi yönü, eserleri, genel olarak düşünce sistemi ve bütünlük açısından Kur'ân anlayışı ele alındı. Ayrıca Mâtürîdî öncesi tefsir ilminin tarihi seyri, tefsir ve te'vîl kavramları açıklandı. Daha sonra Mâtürîdî'nin tefsir ve te'vîl ayrımı işlendi. Genel olarak tefsir yöntemi açıklandı.Tezin 1. bölümünde genel olarak Kur'ân'ın Kur'ân'la tefsiri, Mâtürîdî'nin Kur'ân'ı Kur'ân'la tefsirine konu ettiği unsurlar, unsurların özellikleri ve Kur'ân'ı Kur'ân'la Tefsirde kullandığı yardımcı unsurlar açıklandı.Tezin 2. bölümünde ise Mâtürîdî'nin Kur'ân'ı Kur'ân'la tefsir ederken kullandığı açıklama biçimleri örnekleriyle ele alındı.Sonuç kısmında tezimizde ulaştığımız veriler aktarıldı.
Özet (Çeviri)
The study consists of an introduction, two parts and a conclusion. In the introduction part, Mâtürîdî's life, living environment, his scientific aspect and works, as a general system of thought and understanding of the Koran was given. Commentary activities before Mâtürîdî, commentary and gloss concepts were mentioned since it was necessary to understand the study. Then Mâtürîdî's gloss and commentary separation were processed. Genarally, commentary method was announced.In the 1. Section, as a disclosure, Mâtürîdî's Qur'an elements included in the explanation in Qur'an, these elements? features and the helping features in the enlightment of Qur'an by Qur'an are explainedIn the 2. section, on the other hand, Mâtürîdî?s explaination formats in explaining the uses for the explanation of the Qur'an with Qur'an are exploited by enhanced examplesAt the conclusion, the results were transferred we reached in our thesis.