Ekonomik suç tartışmaları ışığında Türk Hukukunda vergi suçları
Tax crimes debate in the light of economic crime at Turkish Law system
  1. Tez No: 288335
  2. Yazar: BUKET KÖKSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Vergi Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
20. yy'ın ilk yarısında gerçekleşen dünya savaşının sonucu olarak ortaya çıkan ekonomik bunalım ile birlikte gündeme gelen ve günümüze kadar etkisini gösteren ekonomik suç kavramı, ülkelerin ceza sistemlerini tekrar gözden geçirmelerine neden olmuştur. Hangi suçların ekonomik suç olduğu belirlenmeye çalışılmış, ekonomik suçların geleneksel suçlardan farklılıklarına değinilmiş ve örnekleme yoluyla hangi tür suçların ekonomik suç olduğu tartışılmıştır. Bu sürece paralel olarak da ekonomik suçlara ekonomik ceza verilmesi görüşü ortaya atılmıştır. Tezimizin konusu ekonomik suça ekonomik ceza söylemi çerçevesinde Türkiye'deki mevcut vergi suçlarının Vergi Usul Kanunu'nda ve Türk Ceza Kanunu'nda yapılan son değişiklikler dikkate alınarak incelenmesidir.Türkiye'deki vergi cezaları sistemi incelenirken temel olarak VUK, TCK ve T.C. Anayasası'nın 38. ve 73. maddeleri ele alınmış olup yeri geldikçe VUK ve TCK'da yapılan son değişikliklere atıf yapılmış ve yargı kararlarından örnekler verilmiştir.Tez iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde ekonomik suç kavramı incelenmiş ve ceza hukuku çerçevesinde ekonomik suçlar değerlendirilmiştir. İkinci bölümde genel anlamda vergi suçları ekonomik suç analiziyle incelenip değerlendirilmiştir. Sonuç olarak VUK ve TCK çerçevesinde vergi cezalarının hukuki niteliği ve sistemi ABD' deki sistem de temel alınarak önleme, tespit, yargılama ve cezalandırma aşamaları olarak ayrı ayrı değerlendirilmiş ve Türkiye'de olması gereken sistem tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of ?economic crime? which was come up as a result of the economic crisis that emerged as a consequence of the world war in the first half of the 20th century, and has been taking affect until today ,brought out many countries to revise their penal systems. There have been studies in order to determine which crimes fall under the category of economic crimes and distinguish economic crimes from the conventional ones, as well as discussions have been performed to describe what kind of crimes constitute economic crimes by way of examples. This process was accompanied by proposed suggestions that economic crimes should be punished by economic penalties. This thesis aims to examine the legal nature of existing tax penalties in Turkey within the framework of statements that suggest `economic crimes must be penalized by economic penalties?, by considering the recent amendments made in the Tax Procedure Law and Turkish Penal Code.While examining the tax penalties system in Turkey, the focus has been placed primarily on the Tax Procedure Law, Turkish Penal Code and Articles 38 and 73 of the Turkish Constitution, also referrals have been done to recent amendments that carried out in the Tax Procedure Law and Turkish Penal Code and examples have been given from the court judgments.The thesis is composed of two chapters. The first chapter aims to explore the concept of economic crime and to evaluate economic crimes within the framework of criminal law. The second chapter intent to review and evaluate the tax crimes by analysis of Tax Crimes Economic Crime in general terms. In conclusion, the legal nature and the system of tax crimes, as governed by the Tax Procedure Law and Turkish Penal Code, have been evaluated in four steps separately; the prevention, the detection, the trial and the punishment stages, by taking the US system as a basis as well, and a discussion on the most desirable system for Turkey has taken place in the end.