Emeviler dönemi kadınının durumuna genel bir bakış: Sükeyne bint Hüseyin örneği
In Umayyad period general overview for the status of woman the example of Sukeyne bint Hussein
  1. Tez No: 288337
  2. Yazar: FATMA KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN AYCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada Sükeyne bint Hüseyin'in gerçekte kim olduğu, düşünceleri, yaşadığı dönem ve bu döneme etkileri araştırılmıştır. Konunun daha iyi anlaşılması için tarihsel olayların birliği bütünlüğü ilkesinin zorunlu kıldığı kadarıyla Emeviler öncesi İslam toplumunda kadın hakkında özet ve genel bilgiler verilmiştir. Bu çerçeve doğrultusunda, Emeviler dönemi kadının durumunu genel olarak araştırıp, bu dönemin ünlü kadın siması olan Sükeyne bint Hüseyin'in hayatı, yaşadığı dönem, bu döneme etkileri ve etkinlik alanları belirtilmiş ve genel olarak bu şahsiyet ile döneme ait bazı bilgiler ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, who really Sükeyne binti Hussein is, her thoughts, the period they lived in and her influences on this period were investigated. . For a better understanding of the issue, a summary and general information about women in Islamic socety prior to Umayyad have been given as required of the integrity of the principle of unity of the historical events. In this framework, we specified in Ummayad period general of overview fort he statüs of the women and the prominent female figure life of the Ummayad period , the Sükeyne bint Hussein, the period she lived in, effects and the fields she affected and in general, this figure has been out with some information for the period.