Molla Gürânî'nın 'El-Kevser'ul-Cârî ila Riyadı Ahâdîsi'l-Buhârî' adlı eseri bağlamında sahabe dönemi olaylarına bakış
Molla Gürânî'n the 'El-Pla-current to Kevser Riyadi Ahâdîsi̇'l steam' companions named in the context of work period overview of events
- Tez No: 445774
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SELİM ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2016
- Dil: Arapça
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
İslam tarihinde genel olarak Hz. Muhammed'in doğuşundan ölümüne kadar geçen zaman, ondan sonraki hilafet dönemi, daha sonraki saltanat devletleri ve modern zamanlarda ortaya çıkan yeni akım ve durumlar da söz konusu devri araştırmak isteyenlerce ele alınır.Biz de bu dönemlerde meydana gelmiş ve tesiri hâlâ sürmekte olan fitne ve fesat olaylarına el-Gorânî'nin görüşü doğrultusunda değinmek suretiyle son derece objektif ve kayda değer tespitlerde bulunmaya çalıştık ve“el-Gorânî'nin Râşid Halifeler ve Sahabe Devrinde Cereyan Eden Fitneler Hakkındaki Görüşü”başlığı altında bir araştırma yaparak ilgili alanda bilgi sahibi olmak isteyenlerin hizmetine sunmayı hedefledik. Çalışmamızda ana ve alt başlıklar halinde giriş kısmında“gorânî'nin yaşadığı dönem ve siyasal durum ve sultanlarla olan diyaloğu, ismi nesebi, doğumu ve şöhreti, özel hayatı, maddi ve manevi nitelik ve imtiyazları, ilim yolculuğu, hocaları ve talebeleri, eserleri, âlimlerin onun hakkındaki görüşleri ve vefatı, ikinci kısımda fitnenin genel çerçevesi, mefhumu ve tanımı, fitnenin çeşitleri, fitnelerden sakınmak veya içinde bulunmak, Kur'an ve sünnet doğrultusundan fitneler ve fitnelerden sakınmak, fitnelerle bağlantılı durumları ve üçüncü kısımda ise gorânî'nin sahabe devrindeki fitnelerle ilgili görüşü, Râşid halifeler devrindeki fitnelerle ilgili görüşü, Hz. Ömer'in şehit edilme vakıasıyla ilgili görüşü, Hz. Osman zamanındaki fitne ve olaylarla ilgili görüşü, Hz. Ali zamanındaki fitne ve olaylarla ilgili görüşü, cemel savaşı ve sahabelerin bu savaşa katılmaları hakkındaki görüşü, siffin savaşı ve sahabelerin bu savaşa katılmaları hakkındaki görüşü, Hz. Ali'nin öldürülmesinden sonra meydana gelen fitne ve olaylar hakkındaki görüşü, Emeviler zamanında meydana gelen fitnelerle ilgili görüşü, Hz. Hüseyin'in şehit edilmesiyle ilgili görüşü, haricilerle ilgili olan görüşü, İmama biat ve karşı çıkma hususundaki görüşü”şeklinde bazı değerlendirmelerde bulunmaya çalıştık. Netice olarak da Sahabe zamanında cereyan eden hâdiseler ve fitneler ele alınınca fitnenin çıkışı ile Ashab'ın hiçbir alâkasının olmadığını ve Ashab dışındaki bir kısım münafıkların bu olayları tezgâhlayıp tahrik ettikleri kanısının el-Gorânî tarafından benimsenmiş olduğunu ortaya koyduk. Zira çok kısa bir zamanda, İslam'ın elde ettiği fetihler ve kazandığı zaferler sebebiyle, İslam'ın gittiği Mısır, İran, Suriye gibi yerlerde pek çok kimseler eski düzenlerinin bozulması sonucu menfaatlerini kaybetmişlerdi. Bunlar Müslümanlara karşı intikam hisleri ile dolu idiler. Bundan dolayı doğrudan muhalefet yerine onların safındaymış gibi görünüp planladıkları o kötü emel ve ihtiraslarına ulaşmaları daha kolay olduğundan böyle fitne ve fesatçı bir yola tevessül ettikleri kanısının Gorânî' de çok kuvvetli bir şekilde oluştuğunu tutarlı ve isabetli delillerle ortaya çıkartmaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
I have selected this subject from the book Al-Kawthar Al-Gari to Hadeeth of Bukhari, Sheikh Fadel Mohammed bin Ismail Al-Gorani who explained through Hadeeth of Bukhari about sedition and its causes and its treatment. The researcher showed the approach of Sheikh Al-Gorani and his viewpoints toward sedition that occurred in days of Rashideen Caliphs and Honored companions in order to show Muslims dangers of sedition and its bad effects on Islam and Muslims. We talked first about the life of Sheikh Al-Gorani and his era from political and scientific aspect and his relationship with sultans. Then we talked about his personal life and his scientific career. we showed through his teachers and students and his books that showed us the abundance of his knowledge and culture, and then we talked about the concept of sedition in terms of language and in the convention and al-Sharaa, then we talked about the types of seditions in the Holy Quran and Sunnah showing the difference between sedition, exam and experience. We stated what had come in the Holy Quran and Sunnah and sayings of scholars and Al-Gorani viewpoint about warning about sedition. We talked through Sekh Bukhari Hadeeths and the opinions of scholar Al-Gorânî about the reasons of sedition and where they come out from and case of participation in sedition, after that we've made clear and mentioned Al-Gorânî opinion in sedition and epics that took place in Honored companions days and what happened to the martyrdom of caliphs, Omer ibn al-Khattab, Othman bin Affan and Ali bin Abi Talib. We also made clear Al-Gorânî opinion about sedition in Al-Jamal and Safeen battles and involvement of honored companions in them. Then we talked and showed Al-Gorânî opinion in the sedition that took place in the era of the Umayyad and the martyrdom of Hussein bin Ali (may Allah be pleased with him) and Al-Gorânî opinion about that. we talked about Al-Gorânî opinion in sedition that resulted to Al-harra battle, then we mentioned Al-Gorânî opinion in The pledge of allegiance to the Imam and his attitude to Khawarij and his attitude to out on the legitimate Imam, all that depending on his explanation of Al-Bukhari hadeeths using sources of doctrinal and historical Islamic Sciences. At the end, it was clear that Sheikh Al-Gorânî lived in a time when political situation was disorder and anxious because of the conflict among the Mamluks and Ottomans. The political situation was not stable in his time. Al-Gorânî was disciple by the most famous scientists of his time as he graduated many scientists. It was clear that enemies of Islam had the hidden machinations behind the sedition that took place in companions' days. Those seditions were contrary to the tips and will of the Prophet (PBUH) and his companions where they were diligent between the participants and the retreat. those seditions had resulted into spilling the blood of Muslims and backwardness of the nation and ceasing of conquests and separation of Muslims to hostile groups one to each other so far, We have been warned by the holy Koran and sunnah from causing of sedition and turnout to it because of its significant damages.In conclusion, I ask God Almighty to avoid all the Islamic countries away from sedition that is still existed till now. God bless Mohammed and his companions