Hans Dernschwam'ın ?İstanbul ve Anadolu'ya Seyahat Günlüğü? ile Evliya Çelebi'nin ?Viyana Notları?nda imgeler ve önyargılar
Images and stereotypes in Hans Dernschwam's 'A Travel Book of Istanbul and Anatolia' and Evliya Çelebi's 'Vienna Notes'
- Tez No: 288338
- Danışmanlar: PROF. DR. BATTAL ARVASİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
İmge ve önyargı araştırmalarını konu alan İmgebilim günümüzde başlı başına bir bilim dalı olarak kabul edilmektedir. Globalleşen dünyada `ötekini' tanımadaki önemi nedeniyle İmgebilim, 70'li yıllarda dil bilim ve edebiyat çalışmaları alanında yerini almıştır.Bu çalışmada, Seyyah Hans Dernschwam'ın 16. yüzyılda oluşturmuş olduğu ?İstanbul ve Anadolu Seyahat Günlüğü? ve Evliya Çelebi'nin 17. yüzyılda kaleme aldığı ?Seyahatame? isimli gezi günlüklerindeki imgeler ve önyargılar, İmgebilim çerçevesinde ortaya konmuştur.Dernschwam, `kötü Türk' imgesini katılaştırmaya çalışırken Evliya Çelebi ise `güzel Viyana' imgesinin yoğun olarak altını çizmiştir. Hans Dernschwam, Luther'in oluşturduğu imgelerden yola çıkarak Osmanlı'dan muhakkak sakınılması gerektiğini vurgularken Çelebi'nin daha önce işgal edilmeye çalışılan ama başarısızlıkla sonuçlanan, Viyana kuşatmasının tekrarını arzuladığı anlaşılmaktadır.Seyahatname örneği üzerinden ortaya konulan, özel sebeplerle oluşturulmuş imge ve önyargılar günümüze kadar ulaşmıştır. Zamanla kesin değer yargılara dönüşen bu imge ve önyargılar, kültürler arası ilişkileri etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Today imagology, wich is dealing with the researches of images and stereotypes, is an accepted discipline on its own. According to its importance of unterstanding `the other? in the global world, imagology etablished as a science discipline in the late seventies.In this research images and stereotypes were shown in the travel book of Hans Dernschwam wich was written in the 16th century and in the travel book of Evliya Çelebi wich was written in the 17th century.As Dernschwam was trying to accentuate the `bad Turk? image Çelebi was underlining the `beautiful Vienna? image. Hans Dernschwam who was strongly impresses by Luther wanted to warn against the Otoman Empire. Çelebi tried to persuade the Sultan for a second invasion of Vienna because the first one failed.Images and stereotypes, in this case created for subjective aims in the examples of the travel books, were able to pass down to our days. These images and stereotypes are transforming into absolute value judements and are influencing intercultural relations.