Adil yargılanma hakkı bakımından Türkiye'de askeri mahkemelerin durumu ve geleceği: Karşılaştırmalı Hukuk açısından bir inceleme
The status and the future of the military courts through the right to fair trial: A study in Comparative Law
- Tez No: 288354
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada, âdil yargılanma hakkı, askerî mahkemeler yönünden, karşılaştırılmalı olarak üç bölüm hâlinde ele alınmıştır. İlk bölümde, âdil yargılanma hakkı, AİHM kararları ve öğretideki görüş ve yayınlar çerçevesinde incelenmiştir. İkinci bölümde, Almanya, Fransa, Hollanda, İspanya, İtalya, Rusya Federasyonu, İngiltere ve ABD askerî mahkemeleri, âdil yargılanma hakkının ölçüleri olarak kabul edilen ilkeler çerçevesinde, en önemli karşılaştırmalı hukuk uygulaması olan işlevsel denklik ilkesi göz önünde tutularak incelenmiştir. Üçüncü bölümde, Türk Askerî Mahkemeleri âdil hakkı yönünden ele alınmış; son bölümde ise çalışma sonrası varılan sonuçlara ve çözüm önerilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this paper the right to fair trial in military courts is studied regarding comparative law in three chapters. In the first chapter the right to fair trial is inspected according to the judicial decisions, literature and academic opinions. In the second chapter, the military courts in Germany, France, Netherlands, Spain, Italy, The Russion Federation, The United Kingdom, and The United States are reviewed taking account of fair trial rules and the most important comparative law principle, functional equality. In the third chapter, Turkish Military Courts studied according to the right to fair trial and lastly advised results and solutions.