XV. yüzyıla ait anonim Güfte Mecmuasının incelenmesi
The investigation of the anonymous Lyrics Collection belonged to XV. century
- Tez No: 288363
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAYRAM AKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Din Musikisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 284
Özet
Bu tez giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, güfte mecmualarının önemi ile anonim mecmuanın önemi belirtilmiştir. İzlenen metot hakkında bilgi verilmiştir.Birinci bölümde, mecmuanın tanıtımı yapılmıştır. Eserde adı geçen makam, usûl ve formlarla ilgili bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, bestekârlar ve eserleri açıklanmış ve alfabetik olarak eserin repertuarı verilmiştir. Örnek eserler ve çevirisi yapılmıştır. Üçüncü bölümde, mecmuadaki besteler, günümüzdeki bestelerle ve Şems-i Rumi'nin Mecmua-i Güftesi ile karşılaştırılmıştır.Sonuç, bibliyografya ve mecmuanın orijinal metninin verilmesiyle tez bitirilmiştir.Merâgî ve Safiyyüddin Urmevî' nin besteleri mecmuada vardır. Nevbet, amel, kavl gibi eski formlar kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of a introduction and three parts. In the introduction part, the importance of lyrics collections and anonymous lyrics collection is focused on, the knowledge is given about the method that is followed.In the first part, the introduction of lyrics collection is presented. It was informed about the mode, rhythmic cycle and forms mentioned in the work. In the second part, the composers and works is explained and the repertoire of the work are given in alphabetical order. Sample compositions and has been translated. The third chapter, compositions in the lyrics collections, the present compositions and Shams-i Rumi?s Lyric Collection compared.The thesis is completed with the final, bibliography and given the original collection.Maragi and Safi al-Din al-Urmawi?s compositions are in the lyrics collection. Old forms are used as nawba, amal, qawl.