Kıbrıs'ın sosyal tarihi: Tarihi arka planı ve 1945-1974 arası olayları
Social history of cyprus: Historical background and the events in 1945-1974
- Tez No: 288366
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT SERTÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 360
Özet
Arkeolojik araştırmalar Kıbrıs'ın ilk yerleşim birimlerinin, Neolitik dönemde meydana geldiğini göstermektedir. Yunanlı göçmenler ile Kıbrıs'ın yerli halkı ara-sında biyolojik bir ilişkinin varlığı konusunda ise hiçbir bilgi yoktur. Helenizm öncesinde Kıbrıs'ta birçok farklı kültür olmasına karşın, Helenizm zamanla bu farklılıkları kendi potasında eritmiştir. Kıbrıs'ta Roma idaresi öncesinde, Helenizmin etkisi artmıştır. Milattan sonra 46 yılında Aziz Barnabas, Paul ve Mark Kıbrıs'a gelmiş ve Roma prokonsülünü Hıristiyan yapmışlardır.
Özet (Çeviri)
Archaeological researches indicates that the first habitation of Cyprus occured in the Neolithic period. There is no information on the biological relations between Grecian immigrants and indigenous people. Prior to Hellenism in Cyprus, there had been different cultures. Hellenism had begun melting pot of cultural differences over time. İnfluence of Helenism before the Rome administration in Cyprus was increased.In 46 A.D. St.Barnabas came to Cyprus with St. Paul and John Mark and they converted the Roman proconsul.