Kıbrıs'ın jeopolitik konumu açısından Türkiye için önemi
The importance of Cyprus for Turkiye in terms of its geopolitical position
  1. Tez No: 860016
  2. Yazar: NİDA DÜNDAROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜZEHHER YAMAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küreselleşme ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
300 yılı aşkın süreyle Osmanlı İmparatorluğu himayesi altında yaşayan Kıbrıs ve Akdeniz gerek jeopolitik konumu gerekse de sahip olduğu doğal rezervler dolayısıyla günümüzde bölge devletleri ve bölge dışı devletlerin odağındadır. Türkiye Akdeniz'de en uzun sahil şeridi olması ve Kıbrıs ile doğal tarihi bağlarının olması sebebiyle bölgedeki menfaatlerini korumak ve Kıbrıslı Türklere destek olmak zorundadır. Akdeniz'de bulunan doğal rezervler bir ülkenin enerji ihtiyacını karşılamak açısından yeterli düzeydedir. Enerjide dışa bağımlılığın son bulması için bölgedeki enerji rezervleri korunmalı ve eşitçe hak sahiplerinin faydalanması sağlanmalıdır. Türkiye ve KKTC bu enerji rezervlerinin doğal varisleridir. Buna rağmen Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, adada bulunan Türk varlığını hiçe sayarak KKTC ve Türkiye'nin menfaatleri ile ters düşecek kararlar almakta ve bu kararları uygulamaktadır. Bu durum ekonomik, siyasi ve askeri olarak Türkiye'yi ve KKTC'yi riske atmaktadır. Anadolu yarımadası olası bir savaş durumunda en büyük desteği de en büyük saldırıyı da Akdeniz'den yani Kıbrıs adasından alacaktır. Akdeniz adeta Anadolu'nun dünyaya açılan kapısı konumundadır. Bu sebeple Kıbrıs Türkiye için eşsiz bir öneme sahiptir. Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Büyük Taarruz ve Dumlupınar Başkomutanlık Meydan Muharebesi'nin kazanılmasının ardından verdiği“Ordular, il hedefiniz Akdeniz'dir. İleri!”emri bizlere Akdeniz'in önemini ve Gazi Paşa'nın kendisinden yıllar sonrasında bile etki edecek vizyonunu göstermektedir. Bu çalışma ile jeopolitik teorilerde önemli bir yeri olan Kıbrıs'ın tarihi arka planı ve jeopolitik konumu itibariyle Türkiye için neden önemli olduğu, bölge dışı devletlerin dahi neden ada üzerinde hak iddia ettiği ve neden adaya hâkim olmaya çalıştıkları sorularına cevap aranmıştır.
Özet (Çeviri)
Cyprus and the Mediterranean, which lived under the auspices of the Ottoman Empire for more than 300 years, are now the focus of regional and non-regional states due to both its geopolitical location and its natural reserves. Since Turkey has the longest coastline in the Mediterranean and has natural historical ties with Cyprus, it has to protect its interests in the region and support the Turkish Cypriots. The natural reserves in the Mediterranean are sufficient to meet the energy needs of a country. In order to end foreign dependency in energy, energy reserves in the region should be protected and their rights should be equally benefited. Türkiye and TRNC are the natural heirs of these energy reserves. Despite this, the Greek Cypriot Administration of Southern Cyprus, disregarding the Turkish presence on the island, takes decisions that are contrary to the interests of the TRNC and Turkey and implements these decisions. This situation puts Turkey and the TRNC at risk economically, politically and militarily. In case of a possible war, the Anatolian peninsula will receive the greatest support and the greatest attack from the Mediterranean, that is, from the island of Cyprus. The Mediterranean is literally Anatolia's gateway to the world. For this reason, Cyprus has a unique importance for Türkiye. Our leader Gazi Mustafa Kemal Atatürk's words after the victory of the Great Offensive and the Dumlupınar Commander-in-Chief Square Battle:“Armies, your provincial target is the Mediterranean. Forward!”His order shows us the importance of the Mediterranean and Gazi Pasha's vision that will have an impact even years after him. With this study, answers were sought to the questions of why Cyprus, which has an important place in geopolitical theories, is important for Turkey in terms of its historical background and geopolitical location, why even non-regional states claim rights on the island and why they try to dominate the island.