A comparative discourse analysis of Indian vs. Pakistani media coverage on the Pulwama attack
Hindistan ve Pakistan medyasında Pulwama saldırısının karşılaştırmalı söylem analizi
- Tez No: 693057
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVFEL BOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Barış ve Çatışma Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez Hindistan'ın yönettiği Keşmir'deki Pulwama saldırısının ardından Keşmir çatışmasının evriminde karşıt medya kuruluşlarının oynadığı rolü bulmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla Indian Express ve Dawn News gazeteleri seçilmiş olup Hindistan ve Pakistan kaynaklı bu iki İngilizce gazetenin yayınladıkları olgular ve rakamlara sıkı sıkıya bağlı kalınmıştır. Araştırmaya teorik bir temel oluşturmak için çoğunlukla Barış ve Çatışma Çalışmaları alanındaki literatürüne ek olarak Keşmir çatışmasının tarihsel arka planı için çatışmanın tarihi ile ilgili literatür kullanılmıştır. Keşmir çatışmasını uzun süren ve önemli bir sosyal çatışma yapan olgular, tezde ayrıntılı olarak tartışılmıştır ve İsrail- Filistin çatışması ve Kıbrıs sorunu gibi diğer güncel çatışmalar ile karşılaştırılarak tatışılmıştır. 14 Şubat 2019 - 5 Ağustos 2019 tarihleri arasında Indian Express ve Dawn News gazetelerinin haber, köşe ve başyazılarının karşılaştırmalı söylem analizi yapılmıştır. Bu tezde son olarak Keşmir'de 14 Şubat 2019 - 5 Ağustos 2019 tarihleri arasında olan önemli olayları takiben yayınlanan haberlerin derin analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aimed to find out the role played by the opposing media outlets in the evolution of the Kashmir conflict in the aftermath of the Pulwama attack in the Indian Administered Kashmir. I have tried to strictly adhere to the facts and figures published by the selected Indian and Pakistani English newspapers Indian Express and Dawn News respectively. A comparative discourse analysis has been made of the news, columns and editorials of the newspapers Indian Express and Dawn News between February 14, 2019 and August 5, 2019. The analysis of different stories, columns, and news published in Indian express and Dawn News shows the blame game against each other's state. While analyzing the answering of the question i.e. 'Did they (Dawn News &Indian Express) show biasness during publishing news regarding the Pulwama attack? It has been revealed that Dawn News and Indian Express published stories in favor of their respective states or in support of some of the statesmen which showed a partially subjective attitude of these two English Newspapers. Also, the deep analysis of the news of Indian Express and Dawn News showed that Indian Express used a larger number of words to blame Pakistan for the Pulwama attack. In this respect, the Indian Express used an aggressive approach to report the Pulwama attack and tried to prove India the victim in this incident. Dawn News and Indian Express have praised their respective governments while dealing with the incident of the Pulwama attack. Dawn News generally published the news based on denial of the Indian official claims by the Pakistan officials.