Mu'in Divanı inceleme-metin
Mu'in's Divan study-text
  1. Tez No: 288368
  2. Yazar: MAKBULE ARAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKADİR GÜRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 276
Özet
Mu'în Divanı, İnceleme-Metin adlı bu yüksek lisans çalışmasının birinci amacı kütüphanelerde tek nüshası bulunan Mu'în Divanı'nın metnini oluşturmak, ikinci amacı ise bu metinden hareketle şairin edebiyat tarihi içindeki yerini belirlemektir.Mu'în XVII.yy şairlerinden olup ilim tahsili için Selanik'ten İstanbul'a gelmiş, çeşitli yerlerde kadılık yapmış ve divan tertip etmiştir.Bu çalışma bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde XVII. yüzyılın genel olarak tarihi ve edebi görünümü ele alınmış, bu yüzyılın önemli üslubu Sebk-i Hindi üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde şairin hayatı ve eserlerine ilişkin kaynaklarda yer alan bilgiler bir araya getirilip karşılaştırılmaya çalışılmış; şiirlerindeki ipuçları değerlendirilmiştir. Şairin edebi kişiliği de bu bölümde ele alınmış, şiirlerinden yola çıkılarak yapılan saptama ve değerlendirmelerle Mu'în'in Divan şiiri geleneği içindeki yeri belirlenmeye; bugüne kadar tespit edilen divan dîbâceleri içinde ?bahr-i tavil? nazım şekliyle yazılmış tek örnek olan Mu'în Divanı dîbâcesinin değeri ortaya konulmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde Divan'daki şiirler biçim ve içerik yönünden ayrıntılı biçimde incelenmiştir.Üçüncü bölümde ise Mu'în Divanı'nın çevriyazılı metni verilmiştir.
Özet (Çeviri)
First objective of this post graduate study called ?Mu?în?s Divan? (Mu?în?s collected poems), Study ? Text is to form the text of ?Mu?în?s Divan? which exists only one text in the libraries and the second objective is to determine the place thereof in the history of literature from viewpoint of this text.Mu?în is a poet of the century XVII and migrated from Thesselonica to Istanbul for education purpose, worked as Qadi (Muslim judge) in various places and combined his divan.This analysis consists of one introduction and three sections. Historical and literal appearance of the century XVII was studied in general and Sebk-i Hindi which was the most important style of the century was emphasized. In the first section, information on the poet and his works stated in the resources were tried to gathered and compared and the cues in his poems were examined. Literal characteristic of the poet was emphasized in this section and it was tried to determine the place of Mu?în?s Divan within Divan Poem tradition with determinations and evaluations made considering his poems and to determine the value of preamble of Mu?în?s Divan which is the only sample written with ?bahr-i tavil? poetry style among divan preambles determined so far. Poems in the Divan were studied in detail in respect of style and content in the second part.