Tek makina çizelgeleme probleminde en iyi teslim zamanlarının belirlenmesi
- Tez No: 28838
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT YÜZÜGÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
IV ÖZET Atölye tipi üretim sistemlerindeki klasik çizelgeleme problemlerinde, işlerin teslim zamanlarının önceden bilindiği kabul edilmektedir. Fakat gerçek hayatta teslim zamanları genellikle bilinmemektedir ve doğru bir şekilde belirlenmesi atölye için büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle, son zamanlarda teslim zamanını belirlemeye yönelik bazı çalışmalar yapılmaya başlanmıştır. Teslim zamanları belirlenirken bazı kurallar kullanılmaktadır. Belli bir Öncelik ilişkisine göre oluşturulan bu kurallar“teslim zamanı belirleme kuralları”olarak isimlendir ilmektedir. Bu çalışmada, tek makinadan oluştuğu varsayılan bir üretim sistemi ele alınmış ve sistemde belli bir dönemde yapılacak n tane iş için eniyi teslim zamanları belirlenmeye çalışılmıştır. Teslim zamanlarını belirlemek için,“sabit teslim zamanı belirleme kuralı”kullanılmıştır. Problemin çözüm yöntemi için bir doğrusal karar modeli geliştirilmiş ve bu modelden elde edilen bazı özellikler yardımıyla bir algoritma önerilmiştir. Anahtar kelimeler Çizelgeleme Teslim Zamanı Belirleme Sabit Teslim Zamanı Belirleme Kuralı
Özet (Çeviri)
SUMMARY Due dates of.jobs are known in advance in the clasical scheduling of the job shop production system. But in practice, due dates are not known. Determining due dates in a correct way is very important for the job shops. In this reason, recently some studies have been done to determine of due date. Some rules are used while determining these due dates. These rules, which are called as“ due date assignment rules”, are constructed according to some certain priority relationship. In this study, n jobs single machine production system is considered and it is aimed to find the optimal due dates for n jobs in a certain time period.“Constant due date assignment rule”, in which a constant time is given for all jobs, is used to determine the due dates. A linear decision model has been developed for this problem and an algorithm has been proposed by the help of this decision model. Key words Schedul ing Due Date Determination Constant Due Date Assignment Rule