Post-yapısalcılık ve feminizm tartışmaları
The discussions about post-structuralism and feminism
- Tez No: 288385
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV ÖZKAZANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tez çalışmasının ortaya çıkmasını sağlayan temel düşünce, söylemin, bilginin, ayrıcalıklı Öznenin ölümü üzerine feminist düşüncenin bu ölüme nasıl katkı yaptığı ve bu ölümden nasıl etkilendiğini incelemek gerekliliğiydi. Yapısalcı teoriye karşı çıkan yeni felsefi akımların ortaya çıkışı, bu gerekliliğin post yapısalcı, post-modern ve feminizm arasındaki etkileşime dikkat çekerek genişletmiştir. Yapısalcılığın statikliğine, homojenliğine ve değişmez özelliklerine karşı çıkan post-yapısalcılık, Derrida'nın ?yapı-söküm? kavramı ile de anılmaktadır. Foucault, özne, iktidar ve bilgi ilişkilerine bir eleştiri getirmektedir. Derrida ise, dilin ses ve fallus merkezliliğini yerinden ederken, farklılık üzerinden bir teori geliştirmektedir. Lacan, öznenin inşasında dilin etkisini psikanalitik bir analizle ele almaktadır. Birinci bölüm, bu düşünürler kapsamında bir post-modern feminizmin imkanı tartışmasına yoğunlaşmaktadır.İkinci bölüm ise, feministlerin, öznenin Erkek olarak kurulmasına, dilin eril yapısına, kadının Akıl ve Özne olmaktan dışlanmasına, erkeğin karşıtı olarak konumlanarak hiyerarşik olarak erkeklerin altında yer almasına karşı çıkmalarına ayrılmıştır. Onlara göre evrensel denilen akıl, erkek aklıdır. Bilim, bu erkek aklının ürünüdür ve nesnel değildir. Dil, eril özelliğe sahip olduğu için kadınlar kendilerini bu dil ile ifade edemezler. O yüzden kadınların kendi içindeki farklılıklarını da göz önünde bulunduracak yeni bir dil kuramı şekillendirilmelidir. Bu yeni dil, yeni bir özneyi biçimlendirmektedir. Fransız feministler ve Butler, bu bölümün temel figürleridir.
Özet (Çeviri)
The main idea that motivates this thesis is necessity of thinking about what feminism contributed the notions of death subject, discuss and knowledge and how feminism was affected by those notions. New philosophical movements, which were against the structuralism, caused to expand this necessity for pointing the interactivity between post-structuralism, post-modernism and feminism. Post-structuralism, which is opposite for the stability, homogenity and settled of structuralim, is mentioned with the term ?deconstruction? of Derrida. The new movements, especially criticise the structure of language and subject, are interaction to each other.Foucault makes a criticism about the interrelation of subject, power and knowledge. And Derrida, one side deplace the fono and phallus centrisms of language, other side develop a new theory used to the notion ?differance?. Lacan searches the psychoanalitic side of language during the constituting the subject. The first chapter of this thesis centers the question of post-modern feminism considering those thinkers and their notions.The second chapter is reserved for the struggle of feminists who are against the situation of the equality between Man and Subject, maskulin quality of language, the excluding the women from being subject and having Mind, being lower than men in a hierarchial system that posed the women contrast of men. According to them, universal Mind is the masculin one. Science is the product of this Man mind, and not objective. The language has maskulin qualities so women can not express themselves by using this language. That is why they have to constitute a new own language that considers the differences between women. The new language reshapes a new Subject. French feminists and Judith Butler are the main figures of this chapter.