İran'ın Şii Hilal Projesi iddiası
The claim of Iranian Shia Crescent Project
  1. Tez No: 288384
  2. Yazar: MÜJDE AYSUN ÖZBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞRI ERHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu çalışmada ABD'nin 2003 yılında Irak'ı işgalinin ardından ortaya çıkan yeni dönemde İran'ın bölge Şiilerini kendi hegemonyası altında birleştirerek yönlendirmek amacıyla bir Şii Hilali inşa etme amacında olduğu iddiası ele alınmaktadır. Şiilik yeknesak bir yapı değildir. İçerisinde ideolojiden (Ahbari-Usuli ayrışması gibi), farklı imamların takip edilmesinden (İsmaililik, Zeydilik, Caferilik gibi) ve Velayet-i Fakih makamının benimsenmesinden kaynaklanan ayrımlar bulunmaktadır. 2003 sonrası iktidara gelen yeni Irak Hükümeti'nde Şiilerin ağırlıkta olması bölgedeki diğer Sünni iktidarlarda, İran'ın, başta Irak olmak üzere bölgedeki Şii unsur barındıran devletlerin iç işlerine karışmak suretiyle bir Şii Hilali oluşturma arzusunda olduğu yönündeki tehdit algılamasını doğurmuştur. Ancak aynı zamanda söz konusu durumun, ABD'nin ilgisini, Ortadoğu'daki otoriter yönetimleri demokratikleştirme programı çerçevesinde kendi üzerlerinden -bölgesel düşman- İran üzerine çekmek yönünde atılmış bir adım olması ihtimali de mevcuttur.Buna ilaveten birincil ve ikincil kaynakların incelenmesini takiben Şii Hilali projesinin ayağı olacağı iddia edilen devletlerin Şii unsurları bağlamında incelenmesi neticesinde söz konusu projenin gerçekleşme olasılığının son derece düşük, hatta imkânsız, olduğu sonucu ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis discusses the claim that Iran aims to form a Shia Crescent through uniting Shiites living in the region under its hegemony in the new conjuncture emerged after Iraqi invasion of the United States since 2003.Shiism does not have a uniform structure. It includes many disintegrations due to different ideologies (i.e.: Ahbari-Usuli separation), different imams being followed (i.e.: Ismailism, Zaidism, Caferism etc.) and the discussion on the concept of Valayet-i Fakih.The fact that Iraqi government, which came into force after 2003, was Shia dominated caused regional Sunni countries to perceive a threat from Iran to form a Shia Crescent by involving in the domestic affairs of the countries in the region hosting Shia elements within.However, it is also argued that the idea of `Shia Crescent? may be manipulated by regional administrations to draw US Administrations? attention from themselves towards Iran by creating an image of `regional enemy? within the context of -so called- US plan on democratizing the authoritarian countries in the Middle East.In addition, after a study of the primary and secondary literature and examining Shia populations in -supposedly- forming countries of the `Crescent?, this thesis argues that the possibility of the realization of Shia Crescent is very low, if not impossible.