Sıçanlarda bupivakain kardiyotoksisitesinde levosimendan ve dobutaminin erken dönem hemodinamik etkilerinin incelenmesi
Evaluation of early stage hemodynamic effect of levosimendan and dobutamine in rats with bupivacaine cardiotoxicity
- Tez No: 288437
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET MALTEPE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Lokal anesteziklerin kazara intravasküler uygulanması ventriküler taşikardi, ventriküler fibrilasyon, tam kalp bloğu, asistoli ve hatta ölümle sonuçlanabilir. Literatürde bupivakainin yanlışlıkla İV uygulanması halinde kardiyopulmoner resüsitasyon'a dirençli kardiyak arrest olguları bildirilmiştir. Bu deneysel çalışmada; levosimendanın, bupivakain ile oluşturulan kardiyotoksisitesi üzerine dobutaminle birlikte kullanıldığında tedaviye katkısı olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır.Çalışmamızda 28 adet Wistar Albino türü rat (250-300 gr) kullanıldı. Ratlara intraperitoneal üretan ile genel anestezi yapıldı. Ratlar mekanik ventilatörle solutuldu ve invaziv arter kanülasyonu ile hemodinamik parametrelerin ölçümleri yapıldı. Ratlara 3 mg/kg/dk bupivakain İV infuzyonu başlandı ve kardiyotoksik etki gözlendiğinde dört gruba ayrıldı. B grubu (kontrol Grubu n:7); bupivakain 3 mg/kg/dk iv infüzyonu dışında herhangi bir ilaç uygulanmadı. BL grubuna (n:7); 12 mcg/kg bolus levosimendan 10 dakikada verildikten sonra 0.3 mcg/kg/dk infüzyonu, BD grubuna (n:7); 3 mcg/kg/dk dobutamin infüzyonu, BLD grubuna (n:7); 12 mcg/kg/dk bolus 0.3 mcg/kg/dk idame dozda levosimendanla birlikte 3 mcg/kg/dk dozunda dobutamin infüzyonu uygulandı. Tüm gruplarda bupivakain infüzyonuna asistoli gelişinceye kadar devam edildi. Çalışma 120 dakika ile sınırlandırıldı. Elde edilen bulgular istatistiksel değerlendirmeye alındı.Kontrol grubu olan Grup B ile Grup BL, Grup BD ve Grup BLD arasında ilk QRS değişim süresi, ilk aritmi süresi, ortalama arter basıncında %50 azalma dönemine ait arter kan gazları analizindeki pH, pO2, pCO2 düzeyleri, ortalama arter basıncında %75 azalma dönemine ait arter kan gazları analizindeki pH, pCO2 düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Accidental intravasculer (IV) enjektion of local anesthetics may cause ventriculer tacikardi, ventriculer fibrilation, complete heatr block, asystolia and even death. Case reports of cardiac arrest resistant to cardiopulmoner resusitation after accidental IV enjection of local anesthetics has been reported the additive effect of levosimendan combined with dobutamine in a bupivacaine cardiotoxicity model.In the present study 28 Wistar Albino rat (250-300 gr) were used. Anesthesia was performed with intraperitoneal (İP) ürethane. Rats were ventilated with mechanical ventilator and arter canulations were performed for hemodynamic monitorisation. Intravenous 3 mg/kg/min bupivacaine infusion was started and when the symptoms of cardiotoxicity was observed the rats were divided into 4 groups. Grup B (Control group n:7): only 3 mg/kg/min IV bupivacaine infusion; Grup BL (n:7): after 12 microg/kg/min IV levosimendan in 10 minutes 0.3 microg/kg/min IV levosimendan infusion; Grup BD (n:7): levosimendan 3mcg/kg/min IV infusion after 12 microg/kg/min IV bolus combined with 3 microg/kg/min dobutamine infusion were administered. Bupivacaine infusion continued until asystolia occured. The duration of the study was limited to 120 minutes.There were no statistically significant difference between Group B and other study groups when first QRS change time, first arrhytmia time, arterial pH, pO2, pCO2 levels during the period of %50 decrease in mean arterial pressure and arterial pH and pCO2 levels during the period of %75 decrease in mean arterial pressure were assessed (p>0.05). Time to %50 and %75 decrease in mean arterial pressure was langer in Group BLD than the other groups; and there was statistically significant difference between Group B and Group BL, Group BD and Group BLD (p>0.05). Also time to %50 and %75 increase in heart rate was langer in Group BLD than the other groups.