Sıçanlarda bupivakain kardiyotoksisitesine sildenafilin etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of sildenafil on bupivacaine cardiotoxicity in rats
  1. Tez No: 203525
  2. Yazar: ŞENAY AYÖZEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMÜR MAVİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Fosfodiesteraz tip 5 inhibitörü olan sildenafilin kardiyoprotektif etkilerine yönelik çeşitli araştırmalar bulunmaktadır.Bu deneysel çalışmada; anestezi altındaki sıçanlarda, bupivakain ile oluşturulan kardiyotoksisite üzerine sildenafilin etkileri araştırılmıştır.Wistar Albino cinsi sıçanlara İP 1 gr.kg-1 üretan ile anestezi uygulanmış, sonrasında kuyruk veni ve ana karotid arter kanülasyonları gerçekleştirilmiştir. Kanülasyonlar sırasındaki kan kaybı nedeniyle İV %0,9 sodyum klorür (0,5 mL) injeksiyonu ve 2 mL.sa-1 infüzyonu uygulanmıştır. Deneysel çalışma sıçanların spontan solunumları korunarak gerçekleştirilmiştir.Stabilizasyon döneminin ardından (15 dakika), yirmi dört sıçan eşit olarak 4 gruba ayrılmıştır. Grup 1'deki sıçanlara 200 µL İV bolus %0,9 sodyum klorür uygulanması sonrasında bupivakain infüzyonu (3 mg.kg-1.dk.-1) başlanmıştır. Grup 2, Grup 3 ve Grup 4'deki sıçanlara; sırasıyla, 0.01mg.kg-1, 0.1mg.kg-1 ve 1mg.kg-1 dozlarda, 100 µL volüm içinde İV sildenafil verilmesinin ardından 100 µL %0,9 sodyum klorür uygulanmış ve bu gruplarda asistoli gelişene dek 3 mg.kg-1.dk.-1 bupivakain infüzyonu uygulanmıştır.Çalışma sonunda, kayıtlardan elde edilen aşağıdaki veriler değerlendirilmiştir: Kalp atım hızı ve ortalama arteriyel basınçta bazale göre %25, %50 ve %75 azalma zamanları, ilk QRS kompleksi değişikliği (QRS kompleksi süresinde %20'den fazla uzama) zamanı, ilk disritmi (arteriyel basınç trasesinde anormal sistolün eşlik ettiği ilk disritmi ve/veya 2. ve 3. derece AV blok) zamanı ve asistoli (arteriyel basınç trasesinde nabız basıncı yokluğu) zamanı.İststistiksel analizler için Kruskal-Wallis ve Mann-Whitney U testleri kullanılmıştır.Bazal arteriyel basınç ve kalp atım hızı değerleri ile QRS kompleksi süresi tüm gruplarda benzer bulunmuştur (p>0.05). Kalp atım hızında bazale göre % 25, % 50 ve % 75 azalma zamanları ve ortalama arteriyel basınçta % 50 ve % 75 azalma zamanları da tüm gruplarda benzer bulunmuştur (p>0.05). Grup 4'de ortalama arteriyel basınçta bazale göre % 25 azalma zamanı, Grup 1 ile kıyaslandığında anlamlı derecede kısa bulunmuştur (p =0.009). Grup 2'de ilk disritmi (727.95 ± 59.14 sn), Grup 1'e (235.76 ± 67.50 sn) göre anlamlı derecede geç gözlenmiştir (p=0.002). Asistoli zamanı tüm gruplarda benzer bulunmuştur.Sonuç olarak; sıçanlarda bupivakain infüzyonu ile oluşturulan kardiyotoksisitede, sildenafilin kardiyoprotektif etkiye sahip olabileceği kanısına varılmıştır. Bu konuda, daha çok sayıda denek ile ileri araştırmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
There are various studies about the cardioprotective effects of sildenafil which is an inhibitor of phosphodiesterase type 5.In this experimental study; the effects of sildenafil on bupivacaine induced cardiotoxicity was investigated in anesthetized rats.Wistar Albino rats were anesthetized with intraperitoneal urethane (1g.kg-1), and the cannulations of the tail vein and common carotid artery were performed. Intravenous 0.9% sodium chloride was administered (0.5 mL) and infused at 2 mL.h-1 because of blood loss during cannulations. Experimental study was performed while the rats were breathing spontaneously.Following stabilization period (15 min), twenty four rats were equally divided into 4 groups. 200 µL İV bolus 0.9% sodium chloride was administered, then infusion of bupivacaine (3 mg.kg-1.min-1) was started to the rats in Group 1. Sildenafil with doses of 0.01 mg.kg-1, 0.1 mg.kg-1, and 1 mg.kg-1 in a volume of 100 µL İV given to the rats in Groups 2, 3 and 4, respectively. After then, 100 µL 0.9% sodium chloride was administered and bupivacaine was infused at 3 mg.kg-1.min-1 until asystole occured in these groups.At the end of the study, the following events were evaluated from the recorded data; Times to 25%, 50% and 75% reduction of heart rate and mean arterial pressure relative to baseline, time to first QRS complex alteration (prolongation of QRS complex duration by more than 20%), time to first dysrhythmia (first dysrhythmia accompanied by an abnormal systole on the arterial pressure trace and /or 2nd and 3rd degree AV conduction block), and time to asystole (the absence of pressure pulse on the arterial pressure trace).Kruskal-Wallis and Mann-Whitney-U tests were used for the statistical analysis.Baseline arterial pressures, heart rate, duration of QRS complex were similar in all groups (p>0.05). The reduction times in heart rate to 25%, 50% and 75 % and reductoin times in mean arterial pressure to 50% and 75% from the baseline were also similar in all groups (p>0.05). In Group 4, reduction time of mean arterial pressure to 25% from the baseline was significantly shorter compared to Group 1 (p= 0.009). In Group 2 (727.95 ± 59.14 s), the first dysrhytmia was observed significantly later than Group 1 (235.76 ± 67.496 s) (p= 0.002). Time to asystole was similar in all groups (p>0.05).In conclusion, sildenafil may have a cardioprotective effect during cardiotoxicity induced by bupivacaine infusion in rats. Further investigations are reqiured with more subjects.