LMA Unique? ve I-GEL?uygulamasında baş-boyun pozisyonlarının orofaringeal kaçak basıncına etkisi
The influence of head and neck position on the oropharyngeal leak pressure of LMA Unique ? and I-GEL?
- Tez No: 288441
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR KUVAKİ BALKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, LMA Unique ve I-gel uygulamasında, farklı baş ve boyun pozisyonlarının orofaringeal kaçak basıncına etkisinin karşılaştırılmasıdır. Ayrıca bu iki supraglottik hava yolu aracının yerleştirilme süresi, kolaylığı, başarısı, yerleştirme sırasında ortaya çıkan hemodinamik değişiklikler ve havayolu morbiditesi de karşılaştırılmıştır.Gereç ve Yöntem: Çalışma ASA I-II sınıfı, 18?65 yaş arası elektif cerrahi geçirecek ve supraglottik hava yolu aracı yerleştirilme endikasyonu olan 103 hasta ile prospektif ve randomize çift kör olarak gerçekleştirilmiştir. Her hasta için standart anestezi protokolü uygulanmıştır. Hastalar randomize olarak Grup U ve Grup I olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Her grupta yerleştirme süresi, deneme sayısı, yerleştirme başarısı kaydedildikten sonra, tüm hastalarda baş nötral pozisyonda, ekstansiyonda ve sağ rotasyondayken orofaringeal kaçak basınçları ölçülmüştür.Bulgular: Çalışmamızda Grup U ve Grup I karşılaştırıldığında ilk denemede yerleştirme başarısı, yerleştirme süresi, yerleştirme kolaylığı, hemodinamik veriler ve postoperatif boğaz ağrısı açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır (p>0,05). Orofaringeal kaçak basıncı (OKB) farklı baş boyun pozisyonlarında karşılaştırıldıklarında, Grup U için nötral, ekstansiyon ve sağa rotasyon pozisyonunda sırasıyla 25,06 / 22,28 / 27,30 cmH20 bulundu. Grup I için ise nötral, ekstansiyon ve sağa rotasyon pozisyonunda sırasıyla 28,24 / 26,62 / 26,04 cmH20 bulunmuştur. Nötral (p=0,04) ve ekstansiyon (p=0,02) pozisyonlarında iki grup arasındaki fark anlamlı bulundu.
Özet (Çeviri)
Objecitve: The primary aim was to compare the oropharyngeal leak pressure of LMA Unique and I-gel in different positions of the head and neck. As a secondary aim, insertion time, ease of insertion, hemodynamic effects and postoperative airway morbidity were compared.Material and Methods: A total of 103 patients of ASA group I-II, aged 18-65 years, were included in this prospective, randomized, double-blind study. Patients were randomly assigned into two groups: Group U (LMA Unique) and Group I (I-gel). After insertion of the supraglottic airway device; time to insertion, success rate at the first attempt and ease of insertion were recorded. Following insertion, the oropharyneal leak pressure was measured with the head of the patients in neutral, extension and right rotation position.Results: The success of the first placement, insertion time, ease of insertion, hemodynamic data, and postoperative sore throat were not significantly different between the groups (p>0.05). Oropharyngeal leak pressures (OLP) for the Group U in different head and neck positions were 25,06 / 22,28 / 27,30 cmH20 in neutral, extension and, right rotation positions, respectively. The same measurements for Group I in the neutral, extension and right rotation position were 28,24 / 26,62 / 26,04 cmH20, respectively. The difference between the two groups was significant in neutral (p=0.04) and extension (p=0.02) positions. In the I-gel group, higher oropharyngeal leak pressures were reached in these positions.Conclusion: In conclusion, both supraglottic airway devices were found similar in terms of airway safety during surgical procedures when given various head and neck positions.