Plastic frame industry and determination of it's market share in Türkiye
  1. Tez No: 28846
  2. Yazar: AYSUN KARABAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERALP ÖZİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Günümüzde ülkelerin gelişmişlik derecelerini bir ölçüde onların pazarlarında dolaşan ürünlerin kalitelerine bakarak tahmin edebilmek mümkündür. Çünkü, bu ürünlerin kalitelerini söz konusu ülkenin mevcut teknolojisi, endüstrileşme seviyesi ve sosyo ekonomik koşulları belirler. Piyasada, dolaşım halindeki ürünlerin incelenip ülke pazarına, daha ileri anlamda ülke ekonomi ve endüstrileşmesine ne katıp, ne katamayacağının, hangi yatırım ve imalat şartlarında daha faydalı olacağının belirlenmesi,. araştırma geliştirme çalışmalarını başlatarak ilgili teknolojilerinde gelişimini sağlayacaktır. Plastik doğramalar gelişmiş ülkelerde yaygın bir biçimde kullanılmakta olan, ülkemizde ise özellikle son yıllardaki içindeki hızlı çıkışı ile dikkatleri üzerine toplayan, halk arasında ve inşaat sektöründe sıkça kendinden söz ettiren yeni bir üründür. Bu çalışmada; özelliklerinin neler olduğu henüz tüketicilerce tam olarak bilinmeyen bu ürünün mevcut yatırım şartları ile 2000'li yıllardaki Türkiye'nin ihtiyaçlarına ne ölçüde cevap verebileceği, avantaj ve dezavantajları ortaya konulmuştur. Çalışma; mevcut doğrama türlerinin altyapılarının incelenmesi, bunların teknolojik açıdan imalat ve uygulanabilirliğinin değerlendirilmesi, yeni ürünlerin pazara giriş koşullarının incelenmesini içeren modellerin gözden geçirilerek bu sektör için en uygun olanının seçilmesi, piyasadaki belli başlı doğrama imalatçıları ile mülakat yapılarak pazar paylarının ve hedef müşteri kitlelerinin belirlenmesi, seçilen modelin uygulanması, çözülen modelin ışığı altında pazarlama ve fiyatlandırma stratejilerinin belirlenmesi aşamalarından oluşmaktadır. VIIITezin I. Bölümünde çalışmanın spesifik hedeflerini ve bunlara hangi adımlar ile ulaşılabileceğini açıklayan bir giriş sunulmaktadır. Bölüm IPde mevcut doğrama malzemelerinin, III. Bölümde ise mevcut pazara giriş modellerinin genel olarak gözden geçirilmesi yer almaktadır. Bölümde IV'de modelin metodolojisi ve uygulanması, V. Bölümde ise model sonuçlarının değerlendirilmesi ile ortaya çıkan öneriler bulunmaktadır. Çalışmanın en önemli özelliği; gerekli verilerin doğrudan sektörde bulunan kuruluşlardan titizlikle toplanmış olması ve böylece akademik ve profesyonel yaklaşımla kurulan modelin tamamiyle gerçek bir ekonomik hareketi yansıtıyor olmasıdır. ıx
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today it is possible to estimate the approximate development level of a country simply by looking at industrial products that are available in her market. Because the qualities of products are best indicators of the existing technology level, degree of industrialization, and social and economical conditions. Research carried out on the products in the markets with the aim of the estimating their possible contributions to both industrialization and economy and in order to determine under which investment and production conditions they will be more profitable, helps the growth of the relevant technologies and initiation of related R&D efforts. PVC system frames, which are widely used in industrialized countries for the last ten years, has attracted attention in Türkiye as well, with the rapid growth of it's market share within the past five years, and is being labeled as the product tending to it's mature phase. This study shows, to what extend this new product will satisfy the needs of Türkiye in 2000 within the construction sector, with its advantages and disadvantages. This study consists of the following steps: Evaluation of existing frame making technologies and their critical review from technological point of view, review of market penetration models and selection of the most appropriate one, collection of necessary data to construct the model by interviewing with the major frame producers and determination their market shares and target customer groups, implementation of the selected model and recommendations about pricing and marketing strategies under the light of model results. In Chapter I, an introduction is made and the specific objectives of the study and how they are achieved are explained. Various window frame material types and market penetration models for new products are reviewed in chapter II and III, respectively.Chapter IV is devoted to methodology and application of the study, whereas the last chapter contains the results and recommendations. Since all the necessary data and information that are obtained through a comprehensive market research and the model reflects a living economic situation under the light of both academic and professional approaches, the results of the study are found to be sound and highly reliable. XI