Fluorid içeren rezin esaslı olan ve olmayan üç farklı cam iyonomer siman ve bir akışkan kompozit rezin materyalinin iki farklı rezin esaslı nano içerikli glaze materyali ile kaplanmasının, materyallerin fluorid salınım değerleri, yüzey pürüzlülüğü ve yüzey sertliği özelliklerine olan etkilerinin karşılaştırılması
To investigate the effect of the usage of two different nano-filled and resin based surface coatings on the fluoride release, surface roughness and surface hardness of the three different resin modified and conventional glass ionomer and a flowable composite resin materials
  1. Tez No: 288497
  2. Yazar: FATOŞ ALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NÜKET SANDALLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Çocuk diş hekimliğinde sıklıkla kullanılan ve fluorid salınımı yapabilen restoratif materyaller, tükürük içerisinde düşük düzeyde fluorid iyonunun sürekli olarak bulunmasını sağlayarak çürük oluşumunun önlenmesine yardımcı olmaktadırlar. Diş tedavileri sırasında yapılan tüm restorasyonların uygun bir şekilde bitirilmesi ve cilalanması, restorasyon yüzeylerinin düzgünlüğünün sağlanması açısından büyük önem taşımaktadır. Bu amaca yönelik birçok cila materyali bulunmakla birlikte, en son aşama olarak restorasyonlar üzerine uygulanan ?rezin esaslı yüzey vernikleri (glaze materyalleri)? dikkat çekmektedir. Bu materyaller, restorasyonların yüzey pürüzlülüğünü azaltan ve restorasyonu dış etkenlere karşı koruyan materyaller olarak karşımıza çıkmaktadırlar.Bu çalışmanın amacı, nano içerikli ve rezin esaslı iki farklı yüzey verniğinin (G-Coat Plus/GC ve Easy Glaze/VOCO), 3 farklı cam iyonomer siman (EQUIA/GC, Ketac N100 /3M, Ionolux/VOCO) ve 1 akışkan kompozit rezin (Vertise Flow/KERR) üzerine kullanımlarının, materyallerin fluorid salınımlarına, yüzey pürüzlülüklerine ve yüzey sertliklerine olan etkilerinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesidir.Çalışmamızda kullanılan dört grup restoratif materyallerinin her birinden 10 mm çapında ve 2 mm yüksekliğinde fluorid salınımı ölçümleri için 21'er adet, yüzey pürüzlülüğü ölçümleri için 20'şer adet, yüzey sertliği ölçümleri için ise 30'ar adet olmak üzere olmak üzere toplam 284 adet örnek hazırlanmıştır.Fluorid salınım ölçümleri için her bir restoratif materyalden hazırlanan 21'er adet örnek üç alt gruba ayrılmıştır. 7'şer adet örneğin tüm yüzeyleri G-COAT PLUS ile, 7'şer adet örneğin yüzeyi ise Easy Glaze ile kaplanmıştır. Geriye kalan 7 örneğin yüzeyine hiçbir uygulama yapılmamıştır. Hazırlanan örnekler 3 ml de-iyonize su içeren plastik test tüplerine konularak ölçüm zamanına kadar 37oC'lik etüvde bekletilmiştir. Materyallerin fluorid düzeyleri 1., 2., 3., 4., 7., 14., 21. ve 28. günlerde iyon selektif elektrod yöntemi ile ölçülmüştür. Kullanılan cihaz, Orion 720A+ ve kullanılan elektrod Orion Fluorid elektrodudur. En yüksek fluorid salınımı gerçekleştiren materyal 1. günde EQUIA materyali iken 2. gün ve sonraki günlerde en yüksek fluorid salınım Ketac N100 materyalinde gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Fluoride-releasing dental materials which is frequently used in pediatric dentistry in order to prevent the development of dental caries by providing the maintenance of low level fluoride into saliva. It is an important fact to make effective finishing and polishing procedures of the dental restorations in order to have proper dental surfaces. For this purpose there are lots of finishing and polishing materials and techniques. ?resin based surface coatings (glaze materials)? are noteworthy applications in order to decrease surface roughness of the restorations and protect them from the changes in the oral environment.The aim of this study was to investigate the fluoride release, surface roughness and surface hardness of the three different glass ionomer cements (EQUIA/GC, Ketac N100 /3M, Ionolux/VOCO) and a flowable composite resin (Vertise Flow/KERR) with the usage of two different nano-filled and resin based surface coatings (G-Coat Plus/GC ve Easy Glaze/VOCO).This study was carried out a two hundred and eighty-four disc-shaped specimens. Of each material with 10 mm diameter and 2 mm height twenty-one specimens were prepared for fluoride release experiment, twenty specimens were prepared for surface roughness experiment and thirty specimens were prepared for surface hardness experiment.The twenty-one specimens which were prepared for fluoride release experiment were divided into three groups. First group (n=7) were coated with G-COAT PLUS and the second group of specimens were coated with Easy Glaze (n=7). The remaining group (n=7) were left uncoated. The specimens were placed in plastic test tubes containing 3 ml of de-ionized water and put into an incubator at 370C. Fluoride released from the specimens were measured at 1st, 2nd, 3rd, 4th,7th,14th,21st and 28th days using a fluoride ion-selective electrode connected to an ion analyzer. Orion 720A+ and Orion Fluorid electrode were used for the fluoride release measurements. The highest amount of fluoride release was obtained from the EQUIA material for the first day. At second day and the days after the highest amount of fluoride release was obtained from the Ketac N100 material. For all the measurement days the lowest amount of fluoride release was obtained from the Vertise Flow material.