Rezin esaslı yeni bir fissür örtücünün mekanik ve fiziksel özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the mechanical and physical properties of a new resin based fissure sealant
  1. Tez No: 439852
  2. Yazar: YASEMİN AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ÖLMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Günümüzde yaygın olarak kullanılan fissür örtücülerin geliştirilmesi için çalışmalar devam etmektedir. Çürüğün önlenmesinde etkili olan fluoridin fissür örtücülere ilave edilmesiyle fluoridli fissür örtücüler elde edilmiş ve başarıları kanıtlanmıştır. Son zamanlarda içerisindeki S-PRG (Surface pre-reacted glass ionomer) doldurucular sayesinde yüksek miktarda fluorid salma ve reşarj olma kapasitesine sahip olduğu iddia edilen BeautiSealant fissür örtücü kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada fluorid içermeyen (Helioseal), fluorid içeren (Helioseal-F) ve S-PRG doldurucu içeren (BeautiSealant) rezin esaslı fissür örtücülerin makaslama bağlanma dayanımı, mikrosızıntı ve demineralizasyonu engelleme özelliklerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Makaslama bağlanma dayanımı testi için toplanan dişlerin bukkal yüzeylerine fissür örtücüler uygulanıp ölçümler yapılmıştır. Mikrosızıntı testi için dişler fissür örtücü uygulamasından sonra 24 saat % 0,5'lik bazik fuksin solüsyonunda bekletilip kesit alınarak mikroskop altında incelenmiştir. Fissür örtücülerin demineralizasyonu engelleme özelliğinin değerlendirilmesi için ise, dişlerin bukkal yüzeylerine fissür örtücü uygulaması yapılıp 14 gün pH siklusuna tabi tutulmuştur. Ardından bukko-lingual yönde kesit alınarak, farklı derinliklerde kesitsel mikrosertlik değerleri ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Studies have been carried out on improving fissure sealants which are being used more and more widely everyday. Following the inclusion of carries preventive fluoride within fissure sealents, fluoride fissure sealents have been obtained and proven to be highly useful. BeautiSealant, a resin based fissure sealant, was recently introduced claiming to have high recharge capacity and high fluorid release capacity for containing S-PRG fillers. In this study it was aimed to evaluate shear bond strength, micro leakage and inhibition of demineralisation properties of non-fluoride (Helioseal), fluoride (Helioseal-F) and S-PRG filler containing (BeautiSealant) resin-based pit and fissure selants. Fissure sealants were applied to the buccal surfaces of the collected teeth for shear bond strength measurements. For microleakage test, after fissure sealent application, teeth were immersed in %0.5 basic fuchsin solution and later sectioned and examined under microscope. For the demineralization inhibiton property evaluation, fissure sealers were applied to the buccal surfaces of the teeth and waited for 14 days for pH cycling. Afterwards sections were taken in buccolingual direction and crossectional micro hardness tests were done in different depths.