Elektif sezaryen girişimlerinde genel ve spinal anestezinin anne ve yenidoğan üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Spinal versus general anesthesia for maternal and fetal outcomes in elective cesarean section
  1. Tez No: 288536
  2. Yazar: FADDEL A S HAWAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY ÖZKAN SEYHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada elektif sezaryen olgularında rutin uygulanan spinal veya genel anestezi olmak üzere, iki farklı anestezi tekniğinin, maternal ve fetal etkilerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla hastaların ameliyathaneye girişinden operasyonun başlamasına dek geçen süre, cerrahi başlamasından histerotomiye ve histerotomiden doğuma dek geçen süre, operasyonun bitiminden hastanın uyanma odasına ulaşmasına dek geçen süre, toplam operasyon ve ameliyathane kullanım süresi, maternal hemodinami, sıvı, efedrin ve oksitosin gereksinimi, postoperatif analjezik gereksinimi ve yan etkiler, ilk emzirme zamanı, gastrointestinal fonksiyonların geri dönüşü, ilk mobilizasyon ve hastanede kalma süresi açısından kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to compare the effects of routine general and spinal anesthesia for elective cesarean section on maternal and neonatal outcomes. Parameters observed in this study included operating room parameters ? namely operating room entry to operation start, operation start to hysterotomy, hysterotomy to delivery, total operation time and total operating room use times-, maternal outcomes- that consisted of hemodynamics, fluids, ephredrine, oxytocine and postoperative analgesic requirements, time to breastfeeding, gastrointestinal function recovery, mobility and hospital stay- and neonatal outcomes. Neonatal outcomes recorded can be listed as Apgar scores, umbilical cord blood gas analysis, ventilatory support, phototheraphy, incidence of hypoglycemia and nutritional support requirements.