Elektif sezaryen girişimlerinde sevofluran, desfluran, total intravenöz anestezinin (remifentanil+propofol) yenidoğan üzerine etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 131863
  2. Yazar: BANU ERSALAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. Y. OKAN BALCIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Modern obstetric anestezi uygulamalarında, rejyonel yöntemler öncelikli tercihlerdir.Ancak belirli endikasyonlarla anne adaylarına genel anestezi uygulamaları gerekmektedir.Bu amaçla uygun anestezi uygulama çalışmaları sürmektedir. Çalışmamızda, elektif sezaryen ameliyatı planlanan gebelerde, inhalasyon anestezikleri sevofluran ve desfluran ile yeni bir opioid ajan olan remifentanil + propofol içeren total intravenöz anestezisinin (TİVA), yenidoğanm APGAR skoru, nöroadaptif kapasite skorları (NACS) ve umblikal kord kan gazı değerleri üzerine etkilerinin karşılaştırılması planlandı. Etik komitenin izni alınarak, elektif sezaryen operasyonu planlanan, miyadında ASA I - II grubunda 90 anne adayı çalışmaya alındı. Hastalarımız, rastgele seçimle, eşit sayıda, üç gruba ayrıldı.Her bir gruba 30 hasta dahil edildi. I.gruba; anestezi indüksiyonu amacıyla 2 mg/kg propofol intravenöz (iv.) ve 0,5 ug/kg i.v. bolus remifentanil uygulandı. Anestezi idamesinde, 0,30 ug/kg/dk remifentanil i.v. + 2,5 mg/kg/h propofol i.v. infüzyon şeklinde ve birlikte %50 N2O + %50 O2 inhalasyon şeklinde uygulandı. İL gruba, anestezi indüksiyonu amacıyla 2 mg/kg propofol i.v. uygulandı. Anestezi idamesinde, %1 sevofluran ile birlikte % 50 N2O + %50 O2 inhalasyon yoluyla uygulandı. III gruba; anestezi indüksiyonu amacıyla 2 mg/kg propofol i.v. uygulandı. Anestezi idamesinde, %3 desfluran ile birlikte % 50 N2O + %50 O2 inhalasyon yoluyla uygulandı. Hastalarımızın sistolik arter basmcı (SAB), diastolik arter basıncı (DAB) ve kalp atım hızları (KAH) preoperatif ve anestezik ajanın uygulamasını takiben l.,15.,30. dakikalarda kaydedildi. İndüksiyon- kordon klemp süresi, indüksiyon-uterus insizyonu, cilt insizyonu- kordon klemp süresi, uterus insizyonu-kordon klemp süresi, bebek çıkış süresi- kordon klemp süreleri kaydedildi. Yenidoğanm çıkımından sonra umblikal ven kangazı için örnek alındı. Yenidoğanlar aynı gözlemci tarafından 1.ve 5.dakikada APGAR skoru üe 1 5.dk 120 dk ve 24.saatteki nöroadaptif kapasite skorları (NACS) ile değerlendirildi. Ayrıca yenidoğanların umblikal ven kan gazı sonuçları kaydedildi. Sonuç olarak; desfluran ve sevofluran' in yenidoğan üzerindeki etkileri benzer olmasına karşılık, desfluran' m hemodinamik parametreler üzerindeki olumsuz etkileri (hipertansiyon, taşikardi) nedeniyle obstetrik sezaryen vakalarında iyi bir seçim olmadığı kanısına varıldı. Ayrıca; remifentanilli total intravenöz anestezi (TİVA) uygulamasının iyi bir hemodinamik stabilizasyon sağlaması yanısıra, yenidoğan üzerindeki depresif etkilerinin diğer İki gruptan belirgin bir şekilde yüksek olması nedeniyle seçilmiş vakalarda bebekte oluşabilecek depresif etkiler gözönünde bulundurularak, deneyimli bir yenidoğan hekimi bulunması kaydıyla uygulanması gerektiği kanısına varıldı. Anahtar Kelimeler-» Sezaryen, Genel anestezi, Sevofluran, Desfluran, Remifentanil, NACS skoru ve APGAR skoru,Umblikal ven kan gazı analizi VIII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Regional techniques are the choices of anesthesia in modern obstetric anesthesia procedures. However in certain indications general anesthesia is required, thus studies are carried out to provide appropriate anesthesia. In the present study, comparison of the effects of the volatile anesthetics sevofiurane and desflurane with total intravenous anesthesia (TIVA) including propofol and a new opioid agent remifentanil on APGAR and neuroadaptive capacity scores (NACS) of newborn and blood gas measurements of umbilical cord in pregnants undergoing elective ceaserean section is planned. After approval by the ethic committee was undertaken, 90 pregnants with ASA physical status I or II were included in the study. Patients were randomly divided into three groups. Each group consisted of 30 patients. In group I, anesthesia was inducted by 2mg/kg propofol and 0.5 ug/kg remifentanil intravenosly. Maintenance of anesthesia was provided with an infusion of 0.30 ug/kg/min remifentanil plus 2.5 mg/kg/h propofol intravenously and inhalation of %50 N2O in O2. In group II, anesthesia was inducted by 2mg/kg propofol intravenously and maintained by inhalation of %1 sevofiurane and %50 N2O in 02. In group III, anesthesia was inducted by 2mg/kg propofol intravenously and maintained by inhalation of %3 desflurane and %50 N2O in O2. Systolic arterial pressures (SAP) diastolic arterial pressures (DAP) and heart rates (HR) were preoperatively and at 1st, 15th, 30th minutes following the induction of anesthesia. Durations between induction and cord clamp, induction and uteral incision, skin incision and cord clamp, uteral incision and cord clamp, and delivering the baby and of newborn blood sample from umbilical vein was taken for blood gas analysis. Newborns were evaluated by an observer for their APGAR scores at 1st and 5th minutes and neuroadaptive capacity scores (NACS) at 120th minute and 24st hour. Blood gas analysis of umblical vein were also recorded. We concluded that although desflurane and sevofiurane had similar effects on -newborn, desflurane is not a geo4 choice in obstetric ceaserean anesthesia because of its negative effects on hemodynamic parameters (hypertension, tachycardia). We also concluded that total intravenous anesthesia (TIVA) with remifentanil should be provided if there İs an experienced pediatrist nearby because it had significantly more depressive effects than the other groups, besides its well hemodynamic stabilization in mothers.