Adneksiyel kitlelerde malignite prediksiyonunda serumda CRP, VEGF, Leptin, CK-MB, CA-15-3, IL-6 bakılması
Determination of serum CRP, VEGF, Leptin, CK-MB, CA-15-3, IL-6 levels for malignity prediction in adnexial masses
- Tez No: 288538
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN BERKMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Adneksiyel kitlelerde malignite ayrımında kullanılabilecek serum markerlarının araştırılmasıYöntem: İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda 2009-2011 yılları arasında prospektif olarak, adneksiyel kitle endikasyonu ile opere olan hastalardan ve tamamen sağlıklı olan poliklinik hastalarından alınan serum örneklerinde vascular endotelial growth factor (VEGF), interlökin 6 (IL-6) ve leptin düzeyleri çift antikor sandüviç enzim immunoassay (ELISA) yöntemi ile; C-reaktif protein (CRP) düzeyleri immunoturbidimetrik yöntem ile; ve de creatine-kinase-MB (CK-MB) ile cancer antigen 15-3 (CA 15-3) düzeyleri mikropartikül enzim immunassay (MEIA) yöntemi ile belirlendi ve kontrol grubuyla karşılaştırıldı. Alınan kanlar 30 dakika oda sıcaklığında bekletildikten sonra 4000 rpm'de 10 dakika santrifüj edilip ayrılan serumlar test sayısı tamamlanıncaya kadar -80°C'de saklandı. Olgular over kanseri durumuna göre 4 grupta toplandı: 13 olgu erken evre malign, 12 olgu ileri evre malign, 25 olgu benign, 19 olgu sağlıklı kontrol grubunda yer aldı.
Özet (Çeviri)
Objectives: Investigation of serum markers which could be used in the prediction of malignity in adnexial masses.Materials and Methods: Vascular endothelial growth factor (VEGF), interleukin 6 (IL-6) and leptin levels were prospectively determined by double antibody sandwich enzyme immunoassay (ELISA) method; C-reactive protein (CRP) levels were determined by immunoturbidimetric method; creatine-kinase-MB (CK-MB) and cancer antigen 15-3 (CA 15-3) levels were determined by microparticule enzyme immunoassay (MEIA) method in serum samples that were obtained from patients who were operated because of an adnexial mass and from completely healthy outpatient patients who referred to the Istanbul University, Faculty of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology, between 2009 and 2011, and then were compared with the findings obtained from the control group. Collected blood samples were kept 30 minutes in room temperature and then were centrifuged for 10 minutes at 4000 rpm and afterwards serums were stored at -80° C until the numbers of testing were completed. Based onto the ovary cancer status, cases were divided into four groups: Thirteen patients were included in the early-stage malignant group while respectively, 12 patients were included in the advanced-stage malignant group, 25 in the benign group and 19 in the healthy control group.