Klinik bulguların, görüntüleme yöntemlerinin ve tümör belirteçlerinin adneksiyel kitlelerde malignite potansiyelinin saptanmasındaki yeri
The role of clinical findings, imaging methods and tumor determinants in determining malignancy potential in adnexial masses
  1. Tez No: 528502
  2. Yazar: EDIS KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEFİK ESE ÖZYÜREK, DR. TOLGA KARACAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Amaç: Adneksiyel kitle tanısı ile opere edilen ve intraoperatif frozen inceleme uygulanan olgularda klinik özellik, görüntüleme yöntemi (Manyetik Rezonans / Ultrasonografi) ve laboratuar parametrelerinin malignite potansiyelini preoperatif safhada öngörme gücünün değerlendirilmesi. Gereç ve yöntemler: Çalışma, 01.01.2013-01.04.2018 zaman aralığında Sağlık Birimleri Üniversitesi Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde adneksiyel kitle ön tanısı ile intraoperatif frozen inceleme yapılan olgularda klinik özellik, Ultrasonografi, Manyetik Rezonans ve tümör belirteç parametreleri incelenmiştir. Olgular postoperatif histopatolojik inceleme sonuçlarına göre benign (n=169) ve malign (n=55) over tümörü olarak iki gruba ayrıldı. İncelenen parametreler iki grup arasında anlamlı farklılık gösteren verilerin daha sonra lojistik regresyon analizi yapıldı ve preopreratif malignite potansiyelini öngörmede yüksek güce sahip faktörler bulundu. Değişkenlerin malignitenin ayırıcı tanısında yerini belirlemek için duyarlılık, özgüllük, pozitif kestirim değerleri, negatif kestirim değerleri ve LR(+) değerleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Purpose: To evaluate the ability of clinical features, ultrasonography (USG), magnetic resonance imaging (MRI) and tumor markers to predict malignity potential in the preoperative period for adnexal mass cases investigated by intraoperative frozen section. Materials & Method: The study was performed at the Obstetrics and Gynecology Department of the Health Sciences University, Bağcılar Education and Research Hospital between the dates January 1st, 2013 and April 1st 2018. The clinical features, USG, MRI and tumor markers of the adnexal mass cases investigated by intraoperative frozen section were evaluated as potential predictive parameters. The patients were divided into two groups as benign (n=160) and malignant (n=55) according to the postoperative histopathologic findings. Logistic regression analysis was performed for parameters that gave significant differences between the two groups to find the high yield ones (independent variables) for preoperative malignity potential prediction. The sensitivity, specificity, positive and negative predictive values and LR (+)'s were calculated to evaluate the adequacy of the parameters in the differential diagnosis of malignity.