Videotorakoskopik anatomik akciğer rezeksiyonu uygulanan ilk 104 vakanın erken dönem sonuçları ve öğrenme eğrisi
Early results of first 104 patients performed videothoracoscopic anatomic lung resections and learning curve
- Tez No: 288544
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYFİ ALPER TOKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
AmaçBu çalışmada video yardımlı torakoskopik cerrahi (VATS) ile anatomik akciğer rezeksiyonu uygulanan hastaların erken dönem sonuçlarını araştırmak amaçlanmıştır.Hastalar ve Yöntemİstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalında Haziran 2006 ile Nisan 2011 tarihleri arasında çalışma kriterlerine uyan 112 hastaya VATS ile anatomik akciğer rezeksiyonu (segmentektomi, lobektomi, bilobektomi ve pnömonektomi) uygulandı. Cinsiyet, yaş, patolojik tanı, ameliyat süresi, yapılan rezeksiyon ve tarafı, drenaj ve hastane kalış süreleri, komplikasyonlar araştırıldı. Sonuçların değerlendirilmesi sırasında çalışma kriterlerine uymayan 8 hasta çalışma dışı bırakılarak istatiksel hesaplamalar 104 hasta ile yapıldı.BulgularHastaların 70'i erkek, 34'ü kadın, yaş ortalamaları 57,9 (10 ? 82) olarak hesaplandı. Rezeksiyonların % 66,3'ü sağ, % 37,3'ü sol akciğere uygulandı. Yetmişbeş hasta (% 72,1) primer akciğer kanseri, 16 hasta (% 15,4) metastatik akciğer kanseri, 5 hasta (% 4,8) karsinoid tümör ve geri kalan 8 hasta (% 7,7) ise selim nedenlerle opere edildi. Ortalama drenaj süresi 4,63 (1 ? 17) gün, ortalama hastanede kalış süresi 6,9 (2 ? 20) gün olarak saptandı. Tüm postoperatif komplikasyon oranı 21 hastada % 20,2 olarak hesaplandı. İlk 30 gün içerisinde 2 hastada (% 1,9) mortalite gelişti. Öğrenme eğrisi değerlendirmesinde ilk 35 hastadan sonra başarı grafinin anlamlı olduğu görüldü.SonuçVideotorakoskopik anatomik akciğer rezeksiyonları tatmin edici mortalite ve morbidite oranları ile uygulanabilmektedir. VATS programı başlatmayı düşünen kliniklerde ancak 35 vakadan sonra videotorakoskopik rezeksiyonun standart bir prosedür haline gelebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
ObjectiveIn this study we aimed to define indications, technique and complications in patients who had videothoracoscopic (VATS) anatomic lung resections.Patients and MethodWe performed 112 anatomic lung resections (segmentectomies, lobectomies, bilobectomies and pneumonectomy) with VATS between June 2006 and April 2011 in Istanbul University, Istanbul Medical School, Department of Thoracic Surgery. Age, sex, operation side and type of resection, operation time, pathology, duration of drainage and lenght of hospital stay, postoperative complications were examined. Eight of 112 patients were excluded from the study.ResultsSeventy patients were male and 34 were female with a mean age of 57,9 years. Most of the resections were done on the right side in 66,3%. Seventyfive patients (72,1%) with primary lung cancer, 16 patients (15,4%) with secondary lung cancer, 5 patients (4,8%) with carcinoid tumor and 8 patients (7,7%) with benign lesions were operated with VATS. Mean length of drainage was calculated to be 4,6 days, with a mean length of postoperative stay of 6,9 days. Postoperative mortality and complications developed in 2 patiens (1,9%) and 21 patients (20,2%) respectively. After the first 35 patients learning curve is accepted to be successful.ConclusionVideothoracoscopic anatomic lung resections can be performed with feasible mortality and morbidity rates. Videothoracoscopic anatomic lung resection can be performed as a standart prosedure after 35 operations.