Kas-koruyucu torakotomiyle standart postero lateral torakotomominin klinik ve cerrahi sonuçlarının çok parametreli karşılaştırılması
The Comparison of the clinic and surgical results of muscle-sparing thoracotomy and standart postero lateral thoracotomy as multiparameters
  1. Tez No: 99163
  2. Yazar: HASAN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YİĞİT AKÇALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
35 ÖZET AMAÇ : Toraksın kunt ve penetran travmaları giderek artmaktadır. Toraks travmalarının çoğu destek tedavisi ve tüp torakostomisi ile torakotomi gerektirmeden iyileşmektedir. Travmaya bağlı olarak pnömotoraks, hemotoraks, hemopnömotoraks, diyafragma yaralanması, intratorasik yabancı cisim gibi komplikasyonlar görülebilir ve bunların tedavisi için uygulanan tüp torakostomisine rağmen inatçı hava kaçağı, devam eden kanama, pıhtı 1 1 hemotoraks, intratorasik yabancı cisim gibi komplikasyonlar için torakotomi gerekebilir. Endoskopik tekniklerin gelişmesi ile travmalı hastaların ( erken döneminde ) tanı ve tedavisinde video - yardımlı torakoskopik cerrahi ( VYTC ) gündeme gelmiştir. Biz bu çalışmada travmalı hastalarda video - yardımlı torakoskopinin tanı ve tedavideki rolünü araştırdık. Hastalar ve Yöntem : Bu çalışma Şubat 1998 - Şubat 2000 tarihleri arasında toraks travması tanısı ile kliniğimize başvuran hastalar iki gruba ayrılarak yapıldı. I. Grupta VYT uygulanan 20 hasta II. Grupta tüp torakostomisi ( TT ) uygulanan 20 hasta mevcuttu. I. Gruptaki hastalar, doğrudan VYT uygulananlar ( IA ), TT den sonra VYT uygulananlar ( IB ) olmak üzere ikiye ayrıldı. I. Gruptaki hastalar, 19 - 56 yaş arasında, 1 1. Gruptaki hastalar, 19-75 arasında idi. IA grubunda 13 hasta ( % 65 ), IB grubunda yedi hasta ( % 35 ) mevcuttu. TT uygulanan IB grubundaki hastalara pıhtılı hemotoraks, rezidüel hemotoraks, yabancı cisim nedeniyle VYT uygulandı. Her iki gruptaki hastalarda VYT ve TT öncesi ile sonrası arteriel kan gazı, göğüs36 tüpünün kalış süresi, hastanede kalış süresi, solunum fonksiyon testi, ağrı kontrolleri ve komplikasyonlar araştırıldı. Bulgular : VYT yapılan hastalarda operasyon süresi 15 -60 dk. idi. VYT ile ilk anda ortalama 1 50 - 1 1 00 cc kan boşaltıldı. VYT uygulanan hastaların ikisinde ( % 10 ) diyafragma rüptürü tesbit edildi ve torakotomiye geçildi. VYT ile TT uygulanan hastalarda müdahale öncesi ve sonrası çalışılan arteriyel kan gazlarında anlamlı fark vardı ( p < 0.05 ). Her iki pH değerleri arasında anlamlı fark olmamasına rağmen ( p > 0.05 ) Pco2 ve P02 değerleri arasında fark anlamlıydı ( p < 0.05 ). VYT ile TT uygulanan hastalarda günlük drenaj miktarları arasında, göğüs tüpünün kalış süresi, hospitalizasyon süresi arasında ( p < 0.05 ) ile her iki grupda solunum fonksiyon testleri değerleri arasında anlamlı fark mevcuttu ( p < 0.05 ). VYT ile TT uygulanan hastalarda ağrı açısından fark yoktu ( p > 0.05 ). Video - yardımlı torakoskopi uygulananlarda komplikasyon görülmedi, tüp torakostomisi uygulananlarda % 25 oranında ampiyem, rezidüel hemotoraks, uygun olmayan tüp pozisyonu ve subkutan amfizem komplikasyonlar görüldü. Sonuç : VYTC uygulanan hastalarda, travmaya ve TT bağlı komplikasyonlar azalmakta, bu hastaların hastanede kalış süresi kısaltmaktadır. VYTC hemodinamik olarak stabil toraks travmalı hastalarda özellikle erken dönemde uygulandığında travmanın tanı ve tedavisinde güvenli, kullanışlı minimal invaziv bir yöntem olarak dikkat çekicidir.
Özet (Çeviri)
37 SUMMARY PURPOSE. Blunt and penetrate traumas of the thorax have been increasing nowadays. Most of them recover with supportive approach and tube thoracostomy without thoracotomy. In thoracic trauma, some complications such as pnomothorax, hemothorax, diaphragmatic injury, intrathoracic foreign body could be seen. Although tube thoracostomy ( TT ) have been used in this complicated situation, persistent air leakage, continue bleeding, hemothorax, intrathoracic foreign body can need thoracotomy. In addition to advanced endoscopic thecniques, video - assisted thoracoscopic surgery ( VATS ) has began to develop for diagnosis and treatment of trauma patients. In this study, we evaluate the role of the VATS in thoracic traumas. Patients and Methods This prospective study was performed in Erciyes University School of Medicine Department of Thoracic and Cardiovasculer Surgery from February 1998 to February 2000. Forty patient with thoracic trauma was divided into two groups. Group I ( VATS ) ; Twenty patients were evaluated with VATS method. Group II ( TT ); Twenty patients were evaluated with tube thoracoscopy method. Group I also was divided into to two groups such as direct VATS performed patients ( group IA ) and VATS performed patient after tube thoracoscopy ( group IB). Mean age of the patients were between 19-56 in group I, 19-75 in group II. Thirteen patients were involved in group IA ( % 65 ) and seven patients in group IB ( % 35 ). VATS was done in group IB for various reasons such as clotted hemothorax, residual hemothorax, and foreign body. All patients38 were evaluated as duration of the chest tube, blood gas analysis, pulmonary function test, pain, complications and stay in hospital as well. Results : Operation time was between 15-60 minutes in VATS. About 150-1100 cc blood volume was evacuated for the first attempt. Thoracotomy was performed for two patient (%10) in this group since the diaphragmatic rupture was determined. Blood gas analysis were statistically significant before and after the operation of VATS and tube thoracoscopy group ( p < 0.05 ). Although there was not certain difference in pH values between the groups, value of the P02 and PCo2 were different significantly ( p < 0.05 ). There were significant difference regard as daily fluid drenage, stay in hospital, duration of the chest tube and pulmonary function test ( p < 0.05 ) but not pain ( p > 0.05 ) between the VATS and TT groups. Although there were no complication seen in VATS group, empyema, residual hemothorax, unproper tube placement and subcutaneous emphysema developed in TT group. Conclusion : The VATS method lessens the complication of the TT and stay in bed in chest trauma patient. VATS is a reliable, minimally invasive and useful method when especially used hemodinamicly stable chest trauma patient in early stage.