Video yardımlı torakoskopik cerrahi ile lateral torakotominin tanı ve tedavi etkinliği bakımından karşılaştırılması
  1. Tez No: 86852
  2. Yazar: AHMET RAUF GÖRÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
VI - ÖZET Video yardımlı endoskopik cerrahi girişim son yıllarda fıberoptik cihazların gelişmesiyle popüler bir tanı ve tedavi yöntemi olmuştur. Her geçen gün daha değişik amaçlarla kullanılmakta ve her geçen gün endikasyon sınırları daha kesin hatlarla çizilmektedir. Spontan ve nüks pnömotorakslarda, malign plevral efüzyonlarda, belirsiz pulmoner nodüllerde, akciğer kanserlerinde, akciğer büllerinde, diafragma rüptürlerinde, akalazyada, perikardial hastalıklarda, nörojenik tümörlerde tanı ve/veya tedavi amacıyla güvenle kullanılabilen bir yöntemdir. İşlem maliyetinin yüksek olması, acemi ellerde operasyon süresinin uzaması ve akciğere elle dokunma hissinin olmaması yöntemin olumsuz yönleridir. Bunun yanında tecrübeli ellerde operasyon süresinin kısa olması, postoperatif analjezik ve antibiotik ihtiyacının daha az olması, solunum fonksiyonlarının daha çabuk normale dönmesi, günlük mesaisine daha kısa zamanda başlayabilmesi, daha küçük kesilerle operasyonun başarılabilmesi, hastaların çok kısa zaman içinde taburcu edilebilmeleri ve postoperatif kanamanın daha az olması genel olarak bu yöntemin üstünlükleridir. Lateral torakotomi tanı ve tedavi amaçlı bir çok operasyonda kullanılmaktadır. Özelikle gerekli olan vakalar seçildiği zaman komplikasyon ve morbiditesi son derece düşüktür. Ancak toraks içinin tam olarak eksplorasyonuna izin vermemesi ve elle toraksın her tarafında rahat çalışılmasına imkan vermemesi dezavantajlarıdır. Torakoskopik cerrahiye göre tanı ve tedavide anlamlı bir üstünlüğü yoktur. 43
Özet (Çeviri)
VII-SUMMARY Video assisted endoscopic surgery has recently been a popular diagnostic and therapeutic method by the develepmont of fiberoptic apparatuses. As time passes it is used for different purposes and indication limits are put in absolute ranges. For diagnostic and or therapeutic purposes it is used safely at spontaneous and recurrent pneumothoraces, malign pleural effusions, unrecognized pulmonary nodules, lung cancers, lung bullae, diaphragma ruptures, achalasia, pericardial diseases and neurogenic tumors. The disadvantages of the method are high expenditure of the procedure, the longing of the operation time by the unexperienced hands and not having the chance of feeling lung parenchyma. In the other hand, the advantages of this procedure are decreasing of the operation time by the experienced hands, decreasing of the postoperative analgesic and antibiotic needs, becoming of the respiratory functions more rapidly to normal, begining of daily work earlier, achieving of the operation with more smaller incisions, discharging of the patients in shorter time and decreasing of the postoperative bleeding. Lateral thoracotomies are used for the purpose of diagnosis and therapy at many operations. Complications and morbidity rates decrease especially at the suitable cases. But the disavantages of this procedure are not permitting to complete intrathoracic exploration and palpation of the parenchyma. However it is not superior to the thoracoscopic surgery at diagnosis and therapy. 44