Sirotik hastalada regenerati-displastik nodül ile hepatosellüler karsinom lezyonlarının ayırımında diffüzyon ağırlıklı MR görüntülemenin rolü
The contrubition of DWI to MRI in differantial diagnosis of HCC and regenerative-displactic nodular lesions in cirrhotic liver
- Tez No: 288547
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ BAKIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
AMAÇ: Çalışmamızın amacı difüzyon ağırlıklı görüntülemenin siroz zemininde hepatosellüler karsinom lezyonları ile regeneratif-displastik nodüler lezyonların ayrımındaki rolünu araştırmaktır.MATERİYEL ve METOD: Çalışmaya İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesinde siroz zemininde hepatosellüler karsinom(HSK) ve/veya regeneratif-displastik nodüler(RDN) lezyon tanısı almış 50 hasta dahil edildi (35 erkek 15 kadın ortalama yaş 59,1). 50 hastada 40 adet HSK ve 25 adet RDN lezyon çalışmaya alındı. Klinik, patolojik ve radyolojik veriler retrospektif olarak değerlendirildi. T1-T2 ağırlıklı görüntüler, postkontrast dinamik görüntüler ve difüzyon ağırlıklı görüntüler iki radyolog tarafından incelendi. Histopatolojik veya klinik ve radyolojik olarak tanı konmuş hepatosellüler karsinom ve regeneratif-displastik nodüler lezyonların difüzyon ağırlıklı görüntü sinyal intensiteleri ve ADC haritalamasındaki değerleri kalitatif ve kantitatif olarak değerlendirildi. Bulgular dinamik kontrastlı magnetik rezonans görüntüleriyle karşılaştırıldı.BULGULAR: Çalışmamızda kalitatif inceleme sonucunda toplam 40 HSK lezyonunun %95 inde (n=38) difüzyon kısıtlaması izlendi. 2 HSK lezyonu DAG de kısıtlama göstermedi. RDN lezyonların %52'si (n=13) izointens, %20'si (n=5) hiperintens, % 28'i (n=7) hipointens karakterde izlendi.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The goal of this study is to determine the contribution of diffusion-weighted(DWI) magnetic resonans imaging in the differantial diagnosis of hepatosellular carsinomas(HCC) and regenerative-dysplastic nodules(RDN) in cirrhotic liverMETHODS: 50 patients, diagnosed as HCC and/or regenerative-displastic nodul in cirrhotic liver, were included in our study(35 male and 15 female mean age 59,1). Among these 50 patients 40 HCC and 25 RDN lesions were examined. Clinic, histopathologic and radiologic datas were retrospectively evaluated. T1-T2 and dinamic postcontrast MRI images along with the diffusion and ADC mapping imagings were evaluated by 2 radiologists. DWI and ADC mapping of histopathologic or clinic and radiologically diagnosed HCC and RDN lesions were evaluated and ADC values were calculated. The results were compared with conventional dinamic MRI images.RESULTS: In our study %95 of 40 HCC lesions demonstrated diffusion restriction. 2 HCC lesions did not show diffusion restriction. %52 o RDN lesions were isointense on DWI, %20 show diffusion restriction and %28 of RDN lesion were hipointens on DWI.