Glypican 3 ve HepPar1 immünhistokimyasının primer karaciğer malignitelerinin ayırıcı tanısındaki diagnostik değeri
Impact of Glypican 3 and Heppar1 immunoexpressions in the differential diagnosis of the liver malignancies
- Tez No: 288546
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE GÜLLÜOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Karaciğerin primer malign tümörlerinin, birbirleri ve metastatik lezyonları arasındaki ayırıcı tanısı, tedavi yaklaşımları açısından önem taşımaktadır. Hepatosellüler karsinomu (HSK) diğer neoplazilerden patolojik olarak ayırmada immünohistokimyasal belirleyiciler histomorfolojik incelemeye ek olarak kullanılmaktadır. HepPar1 ve glypican 3 (GPC3) bu belirleyiciler arasında yer almaktadır. Bu çalışmanın amacı, rezeksiyon materyallerinde HSK'lar ve primer/sekonder adenokarsinomlarda bu belirleyicilerin varlığını, ekspresyon paternini, tümör genelindeki heterojenitesini ve diferansiyasyon ile ilişkisini incelemek, elde ettiğimiz verilerin rutin pratikte ayırıcı tanıda kullanılabilirliğini karşılaştırmalı olarak değerlendirip yorumlamaktır.Gereç ve Yöntem: İ.Ü. Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı?nda 2000-2010 yılları arasında,?HSK?,?kolanjiyokarsinom? ve Adenokarsinom metastazı? tanısı almış olan, 175 karaciğer rezeksiyon materyali çalışmaya alınmıştır. Hematoksilen&Eozin ile boyalı preparatlar yeniden incelenmiş, sonrasında uygun blok seçilerek HepPar1 ve GPC3 antikorları ile immünhistokimyasal çalışma yapılmıştır.Bulgular: Tümörün gradı yükseldikçe GPC3, azaldıkça HepPar1 ekspresyonunun arttığı izlendi. HepPar1 ile kolanjiyokarsinomlarda %17, metastatik adenokarsinomlarda %4 oranında boyanma izlenirken, GPC3 ile her iki grup tümörde boyanma izlenmedi. HepPar1 pozitifliğinin HSK'yı adenokarsinomdan ayırmadaki sensitivitesi %86, spesifisitesi %93 ve tanısal doğruluk oranı %88 olarak belirlendi. GPC3 immünreaksiyonunun sensitivitesi ise %53, spesifisitesi %100 ve tanısal doğruluk oranı %68 olarak bulundu. Her iki antikorun kombine kullanımının HSK?ları adenokarsinomlardan ayırımdaki sensitivitesi %95, spesifisitesi %93 ve tanısal doğruluk oranı %94 saptandı.Sonuç: Her iki antikor da HSK'da heterojen olarak immünreaksiyon gösterdi. Histomorfolojik özellikler de benzer bir heterojenite gösterdiğinden küçük biyopsi materyalinde ayırıcı tanı yaparken bu durum mutlaka göz önüne alınmalıdır. Az diferansiye HSK'larda GPC3'ün, iyi-orta derecede diferansiye HSK'larda HepPar1'in daha değerli bir belirleyici olduğu ve bu iki antikorun kombine kullanımının daha güvenilir olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The differential diagnosis between primary and metastatic liver neoplasms is important as the therapeutic approach depends on the correct diagnosis. Differentiating the hepatocellular carcinoma (HCC) from other neoplasms needs histopathological evaluation as well as immunohistochemistry. Among the immunohistochemical markers used for this differentiation were HepPar1 and glypican 3 (GPC3). The aim of this study is to investigate the presence, expression pattern, heterogeneity throughout the tumor areas, the relation to the differentiation level of the markers in HCCs, primary and metastatic adenocarcinomas of the liver. We also aim to comment on our findings in relation to routine differential diagnostic process on needle biopsies where very small amount of tissue can be evaluated.Materials and Methods: A total of 175 liver resection material examined and reported as ?HCC?, ?cholangiocarcinoma? and ?metastatic adenocarcinoma? in Istanbul University, Istanbul Medical Faculty, Department of Pathology between 2000-2010 were included in this study. H&E stained achieve slides were evaluated, and HepPar1 and GPC3 immunoexpressions were studied in the paraffin blocs including the most representative areas of the tumor.Results: We detected that the immunoexpression of GPC3 was higher and that of HepPar1 was lesser in higher grade HCCs. Seventeen percent of cholangiocarcinomas and 4% of metastatic adenocarcinomas were immunoreactive to HepPar1 whereas they showed no immunoreaction to GPC3. The sensitivity of HepPar1 positivity in differentiating HCC from adenocarcinomas either primary or secondary was 86%, specificity 93%, diagnostic accuracy 88%. GPC3 immunoexpression has the sensitivity of 53%, specificity of 100% and diagnostic accuracy of 68%. The sensitivity of the combined use of both antibodies in differentiating HCC from adenocarcinoma was detected to be 95%, specificity 93% and diagnostic accuracy 94%.Conclusion: Both markers showed heterogeneous immunoreaction throughout the HCCs. As the histomorphological features were heterogeneous as well, these issues should be considered in the differential diagnosis in the needle biopsy specimens. We showed that HepPar1 was a better marker for well-moderately differentiated HCCs whereas GPC3 showed better results in poorly differentiated HCCs. We concluded that the combined use of both antibodies was more reliable in the differential diagnosis of liver tumours.