Şişman çocuk ve adolesanlarda iyodotironin deiyodinaz enzim gen polimorfizmlerinin tiroid fonksiyonlarına etkisi
Effects of iodothyronine deiodinase gene polymorphisms on thyroid hormone function in children and adolescents who are overweight or obese
- Tez No: 288556
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA GÜNÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Giriş ve Amaç: Obezite sıklığı medikal, psikolojik ve sosyoekonomik komplikasyonları ile beraber dünyada ve Türkiye'de artmaktadır. Çalışmamızda; tiroid hormonu deiyodinasyonunda görevli İyodotironin Deiyodinaz tip 2 (D2) enziminin, iki polimorfizminin, şişman çocuk ve adolesanlarda etkilerini incelemek amaçlandı.Gereç ve Yöntem: İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı tarafından takip edilen 62 fazla tartılı ve obez olgu ?şişman grup?; kronik hastalığı olmayan, normal tartılı 32 olgu ?kontrol grubu? olarak çalışmaya dahil edildi. Yaş ortalamaları, şişman grupta 11.18±3; kontrol grubunda 11.13±3.4 yıldı. Olguların fizik bakıları ve antropometrik ölçümleri sonrası; sabah açlığında kanları alındı. Serum TSH, tiroid hormonları, insülin, glikoz, trigliserid, kolesterol, transaminazları çalışıldı. Lökositlerinden DNA izolasyonu yapılarak, D2-Thr92Ala ve D2-ORFa-Gly3Asp polimorfizmleri için genotipleri belirlendi. Sonuçlar SPSS istatistik paket programı ile değerlendirildi.Bulgular: Şişman grubun VKİ, boy SDS, bel/kalça oranı, kan basıncı, ebeveynlerinin VKI değerleri, HOMA-IR, serum TT3, TSH ve ALT düzeyleri normal tartılı gruba göre yüksek; ST4 düzeyleri ise düşüktü. Obez olgularda metabolik sendrom sıklığı %28.3 saptandı. Türk çocuk ve adolesanlarında D2-Thr92Ala polimorfizmi için mutant allel frekansı 0.41; D2-ORFa-Gly3Asp polimorfizmi için 0.27 bulundu. Her iki polimorfizm de VKI veya insülin direnci ile ilişkili saptanmadı. D2-ORFa-Gly3Asp polimorfizmi bulunmayan olguların kolesterol değerleri yüksek; homozigot olguların TT3 düzeyleri yüksekti. D2-Thr92Ala polimorfizmi tiorid hormon parametreleri ile ilişkili değildi. Şişman olgularda D2-Thr92Ala polimorfizmi için heterozigot olma bel/kalça oranında düşüşle; homozigot olma kalp tepe atımında düşüşle ilişkiliydi. D2-Thr92Ala ve D2-ORFa-Gly3Asp polimorfizmlerini birlikte taşıyan olguların kolesterol düzeyleri, sadece D2-Thr92Ala polimorfizmi taşıyanlardan belirgin düşüktü.Sonuç: Çocuk ve adolesanlarda D2-Thr92Ala ve D2-ORFa-Gly3Asp polimorfizmleri; VKI, tiroid hormon fonksiyonları veya insülin direnci ile ilişkili bulunmamışken; D2 enzim aktivitesi ile direkt veya dolaylı olarak bağlantılı bazı parametrelerle ilişkili saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objectives: The obesity prevalence with its medical, psychological, socio-economic complications is increasing in the world and Turkey. The aim of this study was to investigate the effects of two polymorphisms of Iodothyronine Deiodinase type 2 (D2) enzyme which had been catalyzed thyroid hormone deiodination in obese child and adolescents.Materials and Methods: The study included in sixty two overweight and obese patients and as the control group thirty two lean children without known chronic illness, who all had been followed up by the Pediatrics Department of Istanbul Faculty of Medicine. Mean age of the study group was 11.18±3 years while it was 11.13±3.4 years for the control group. After measuring their anthropometrics and a thorough physical examination, venipuncture was performed at fasting in the morning. Serum TSH, thyroid hormones, insulin, glucose, triglyceride, cholesterol, transaminases were analyzed. After isolating DNA from leukocytes of the participants, their genotypes were determined for D2-Thr92Ala and D2- ORFa-Gly3Asp polymorphisms. The results were assessed with SPSS statistics packet programme.Results: Overweight and obese patients had higher BMI z score, waist to hip ratio, blood pressure, BMI of their parents, HOMA-IR, serum TT3, TSH and ALT values compared to those of control group; whereas ST4 levels were lower. In obese patients, ratio of metabolic syndrome was determined %28.3. Turkish children and adolescents? mutant allele frequency for D2-Thr92Ala SNP was 0.41 and it was found to be 0.27 for D2-ORFa-Gly3Asp SNP. None of these two polymorphisms were related to BMI or insulin resistance. Subjects with wild type genotype for D2-ORFa-Gly3Asp SNP had higher cholesterol values, while homozygote carriers had higher TT3 levels than others. D2-Thr92Ala SNP wasn?t related to any thyroid hormone parameters. In obese group, heterozygote carriers of D2-Thr92Ala polymorphism was related to a decrease in waist to hip ratio, while homozygote carriers was related to a decrease in heart rate. The subjects carrying both of the polymorphisms together had significant lower cholesterol levels than the subjects carrying only D2-Thr92Ala polymorphism.Conclusion: In children and adolescents, while D2-Thr92Ala and D2-ORFa-Gly3Asp polymorphisms weren?t related to BMI or insulin resistance, they were related to some parameters that had been connected with D2 enzyme activity by direct or indirect pathways.