MCI'da olaya ilişkin beyin potansiyelleri ve salınımlarının Alzheimer hastalığı'nı öngörme yeteneği (İleriki bir uzunlamasına çalışma için kesitsel hipotez sınama çalışması)
ERP?s (Event Related Potentials) AD (Alzheimer?s Disease) prediction ability in MCI (Minimal Cognitive Impairment) (A crosssectional hypothesis testing study for a forthcoming longitudinal study)
  1. Tez No: 288557
  2. Yazar: MELTEM HALE ALPSAN GÖKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN GÜRVİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nörolojik Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Sıklığı uzayan insan yaşamı ile artmakta olan Alzheimer Hastalığı tanısı, yakın zamana kadar klinik bulgulara dayanarak konulurken,son zamanlarda nöroprotektif tedaviler konusundaki hızlı gelişmeler, bu hastalığın geri dönüşsüz nöronal kayıp ve nöropatolojik değişikliklerin ortaya çıkışından önce tanınmasını gerekli hale getirmiştir. Biz çalışmamızda bu amaçla ERP, FMRI, APO E gen polimorfizmi ve nöropsikolojik testler olmak üzere bir grup inceleme yöntemini kullanarak Alzheimer hastalığına dönüşümü MCI hastalarında öngörmeyi amaçladık. Çalışmada, AH'na dönüşüm açısından risk faktörü olarak daha önce MCI ve Alzheimer hastalarında, aynı zamanda normal yaşlılarda da gösterilmiş olan kompansasyon mekanizması kullanıldı. Daha önceki bir çalışmamızda hafif AH hastalarında bu kompansasyon aktivitesi ERP yöntemi ile ortaya konmuştu. Bu çalışmada ise, 38 MCI, 22 AH ve 20 kontrolden oluşan bir grup hasta ve gönüllüye ERP, FMRI, APOE ?4 polimorfizmi tesbiti ve nöropsikolojik testler uygulandı. İncelemeler sonucunda ERP incelemelerinde elde edilen P300 amplitüdleri MCI ve AH grubunda kontrollere göre anlamlı olarak düşük olarak saptandı. P300 topografileri, MCI ve AH grubunda yüksek frontal aktivite ve yüksek pariyetal aktivite olarak ayrıldı ve bu hastalarda artmış frontal aktivite şeklinde görülen bir kompansasyon mekanizmasının varlığı gösterilmiş oldu.Aynı artmış frontal aktivite FMRI ile de gösterildi. Ayrıca yüksek frontal aktivasyon gösteren Alzheimer hastaları grubunun WMS V serbest hatırlama, CSÖT a kısa ip ucu ile hatırlama ve KAS skorlarının göstermeyen gruba göre yüksek olması, Alzheimer hastalarında frontal aktivasyon göstermeyen grubun daha ileri bir hastalık evresinde olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Until recently, diagnosis of Alzheimer?s disease,which is becoming a more common problem, as the human age is getting longer, has been a clinical entity. Because of new discoveries in treatment, diagnosis of the disease before neuronal death and other neuropathological changes has occured, became a necessity. For his purpose we aimed to predict Alzheimer?s disease in MCI patients, using some investigations like ERP, FMRI, APO E polymorphism detection and neuropsychological testings.We used the compensation hypothesis as a risk factor for converting into Alzheimer?s disease from MCI. This mechanism, has been shown in MCI and AD patients and even in normal elderly people in many other studies before. In a previous study we showed this compensation mechanism in mild AD patients. In this study we performed ERP, FMRI, APO E ?4 polymorphism detection and neuropsychological tests on 38 MCI, 22 AD ve 20 normal controls. We found that P300 amplitudes of MCI and AD patients were lower than normal controls. Also, P300 topographies were detected as two different groups in MCI and AD patients, as one group showing high frontal activity and the other showing high parietal activity and this was accepted as a proof of a compensation mechanism. This high frontal activity was also shown in FMRI BOLD activity results. High frontal acitivity group in AD patients, had higher WMS V free recall, California Verbal Learning Test A short memory with clue and KAS scores than the group that did not have a high frontal activity, and this was explained as, group without a high frontal activity, being in a more advanced stage of the disease.