Gebelik trombositopenisinde retiküle trombosit oranının tanısal değerinin araştırılması
The diagnostic value of reticulated thrombocyte ratio for the diagnosis of gestational thrombocytopenia
  1. Tez No: 288555
  2. Yazar: HASAN SAMİ GÖKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NURİ YENEREL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hematoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Gebelik Trombositopenisinde Retiküle Trombosit Oranının Tanısal Değerinin AraştırılmasıGiriş: Gebelik döneminde trombositopeninin görülme sıklığı % 10 dolayındadır. Olguların büyük çoğunluğunu zararsız bir durum olduğu düşünülen gebelik trombositopenisi olguları oluşturur. Gebelik trombositepenisindede trombositopeninin ortaya çıkış mekanizmaları aydınlatılmamıştır. Klinik önemi immun trombositopeniden ayırt edimesindeki güçlükten kaynaklanır. Dolaşıma yeni katılmış trombositleri temsil eden retiküle trombosit sayımı trombosit tüketiminin göstergesi olarak giderek değer kazanan bir ölçümdür. Bu çalışmada trombositopenik gebelerde retiküle trombosit oranını ölçerek gebelik trombositopenisinin gelişim mekanizmaları hakkında ipucu elde etmek ve immun trombositopeniden ayırılmasında yararlılığı araştırılmak istenmiştir.Yöntem ve bulgular: Trombositopeni saptanmış 89 gebede aynı kan örneğinden kan sayımı ve retiküle trombosit oranı ölçümleri yapıldı. Trombositopenik gebelerin retiküle trombosit oranları daha önce yapılmış bir çalışmadan verileri alınan İTP (idiyopatik trombositopenik purpura) olguları ve gebe olmayan sağlıklı olgular ile karşılaştırıldı. Retiküle trombosit oranları sırasıyla ortalama 11,07±7; 27,7±16,03 ve 2,76±0,85 olarak bulundu. Trombositopenik gebelerin retiküle trombosit oranları kontrol İTP olgularından anlamlı düzeyde düşük iken sağlıklı kontrollerden anlamlı düzeyde yüksekti (sırasıyla p 0,001 ve p 0,001). Trombositopenik gebeler kendi aralarında belirli özelliklere göre değerlendirildiğinde çoğu İTP olgusu olan ikincil trombositopeni olgularının ve trombosit sayısı 50.000/mm3` ten düşük olan olguların retiküle trombosit oranı anlamlı yüksek bulunurken ölçümlerin yapıldığı gebelik haftasına göre belirgin fark bulunmadı. Çalışmanın dikkate değer bir sonucu düşük özgeçmişi olan olgularda retiküle trombosit oranının anlamlı yüksek oluşu idi (p 0,017).Sonuç: Trombositopenik gebelerdeki trombosit oranı tüketim trombositopenisini destekler düzeyde yüksek bulundu. Her ne kadar retiküle trombosit oranı ortalaması immun trombositopeniden anlamlı düzeyde düşükse de dağılımın genişliği göz önünde bulundurulduğunda İTP`yi gebelik trombositopenisinden ayırmakta yarar sağlıyacak bir eşik değer saptamak olanaklı olmayabilir. Buna karşın retiküle trombosit oranının düşük özgeçmişi olan gebelerde yüksek bulunması gebelik trombositopenisi ile düşük riski arasındaki ilişki açısından düşündürücüdür.
Özet (Çeviri)
The Diagnostic Value Of Reticulated Thrombocyte Ratio For The Diagnosis Of Gestational ThrombocytopeniaIntroduction: The incidence of thrombocytopenia during pregnancy is about 10 percent. Most of the cases are associated with gestational thrombocytopenia which is thougt to be harmless. In gestational thrombocytopenia the mechanism of thrombocytopenia is unknown. The clinical importance of the situation arise from difficulty of differential diagnosis with immune thrombocytopenia. Reticulated (young) thrombocyte count is proposed to be a valuable test to discriminate increased thrombocyte turnover. In this study by measuring reticulated thrombocyte ratio at thrombocytopenic pregnant women we aimed to find some clues about the mechanism of thrombocytopenia at gestational thrombocytopenia and test it`s value on differential diagnosis.Method and results: We measured reticulated thrombocyte ratio and whole blood parameters from the same blood specimen of 89 pregnant women known to be thrombocytopenic. The reticulated thrombocyte ratio of these subjects compared with non-pregnant healty subjects and non-pregnant subjects who has diagnosed as ITP (idiopathic thrombocytopenic purpura). The median reticulated thrombocyte ratio as fallows was 11,07±7; 2,76±0,85 and 27,7±16. While the reticulated thrombocyte ratio of pregnant women was significantly higher than non-pregnant healty subjects (p 0,001) it was significanly lower than non-pregnant ITP subjects (p 0,001). As we compared pregnant subjects according to charecteristics the reticulated thrombocyte ratio was significantly higher at subjects with thrombocyte count lower than 50.000/mm3 and secondary thrombocytopenia causes. The gestational week of cases was not significantly associated with reticulated thrombocyte ratio. Interestingly the reticulated thrombocyte ratio was significantly higher at subjects with previous spontaneous abortion.Conclusion: The high reticulated thrombocyte count at thrombocytopenic pregnant women was suggesting increased thrombocyte turnover at gestation thrombocytopenia. The ratio of reticulated thrombocyte was significantly higher at ITP comparing with pregnant subject however as we consider the distribution of reticulated thrombocyte rates in both groups to set a safe reference value for differential diagnosis may not be possible. But an important result of this study was the high reticulated thrombocyte ratio of pregnant women with previous spontaneous abortion which may suggest the association of gestational thrombocytopenia and pregnancy loss.?