Meme kanseri gen ekspresyon profili
Gene expression profile in breast cancer
- Tez No: 288573
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN BAYRAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Lenf nodu negatif meme kanserleriyle ilgili yapılan klinik çalışmalar;Bu hastaların % 90'lık kısmının da adjuvan kemoterapiye aday olduğunu göstermektedir. Ancak bu hastaların %70'inde sadece lokoregional cerrahi tedavi ile kür sağlanmaktadır.Bu çalışmalara göre lenf nodu negatif vakaların sadece %30'una verilmesi beklenen sistemik kemoterapi için hasta seçimi ,St.Galen ya da US National Institutes of Health konsensus kriterlerine göre %85-90 oranında endikasyon bulabilmektedir.Daha çok oranda gereksiz kemoterapi uygulanmasının veya daha az oranda görülse de kemoterapi uygulanmadığı için metastaz oluşmasının nedeni halen günümüzde adjuvan tedavilerin endikasyon kriterlerine temel teşkil eden klinikopatolojik prognostik faktörlerin sensitivite ve spesifitesindeki düşüklüktür.Son zamanlarda mikro-array yöntemi ile meme kanserlerinde her bir vakanın ekspresyon gen profili çıkarılarak kimliklendirilmesinde metastaz yönünden % 80 civarında sensitivite ve spesifite bildirilmektedir.Kliniğimizdeki meme kanseri hastalarından hazırlanan hücre kültürleri gerekli aşamalardan geçirildikten sonra PCR Array gen tarama kiti kullanılarak hastaların gen ekspresyon profilleri çıkarıldı. Çıkarılan sonuçlarla meme kanseri için yeni prediktif faktörlerin rutin kullanıma girebileceği ve tedavinin kişiselleştirilmesi için önemli bir adım olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Clinical studies on lymph node negative breast cancer;Shows that %90 of these patients are candidates for adjuvant chemotheraphy. However in %70 of these patients lokoregional surgery can cure. According to these studies the patient choice for the systemic chemotherapy which is given only to %30,Can find indications with %85-90 according to St. Galen or US National Institutes of Health consensus.The application of excess chemotherapy or eventhough it is rare the formation of metastasis because of the lack of chemotherapy is because of the deficit in the sensitivity and specifity in the clinicopathologic prognostic factors which are the indication criterias for adjuvant treatments.Using the micro-array method in the identification through gene profile expression of each case in breast cancer, around %80 sensitivity and specifity is reported in the sense of metastasis.In our clinic, the cell cultures of breast cancer patients were processed; and the gene expression profiles of the patients were created using the PCR Array gene scan kit. With the results it is observed as a good step for the routine usage of new predictive factors and personalization of the treatment in breast cancer.