Makina girişimi
  1. Tez No: 28860
  2. Yazar: TİMUÇİN ERDOĞU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN BAŞLIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Çok makina tahsisi bir işçinin birden fazla makinaya aynı anda bakmasıdır. Çok makina tahsisi durumunda, makina girişimi olayı meydana gelir. İşçi servisine olan talepler üst üste gelir ve işçi, makinalar tarafından beklenirken üretkenlikte kayı plar meydana gelir. Makina duruşlarının üst üste olmasından dolayı meydana ge len işçi (operatör) bekleme zamanını temsil eden zaman kaybına“makina gi rişimi”denir Makina girişimi miktarını bilmenin en önemli avantajı bir operatöre tahsis edile cek optimum makina saysını belirlemektir. Makina girişimi pek çok sayıda yönetimsel problemin sorurnlusudur-Bunlardan ba zıları, sendikal faaliyetlerin artması (grev), yanlış planlama, işçinin verimsiz kulla nımı, makinalann verimsiz kullanımı, doğru olmayan ekip sayılan ve tahsisleri.. vb gibi bir organizasyon için oldukça önemli problemlerdir. Temelde iki tip makina girişimi vardır: a) Düzenli (senkronize) b) Tesadüfi Bu ayrım iki tip makina duruşuna göre oluşturulmuştur. Makinalar hem tesadüfi hem de düzenli duruşlara sahiptir. Diğerine göre daha az sayıda olan düzenli du ruşlara sahip makinalar (ideal otomatik makinalar) için girişim zamanını hesap et mek kolaydır. İki veya daha fazla sayıdaki makina,makina çevrim zamanlarındaki senkronizasyondan ötürü aynı zamanda durduklarında düzenli (çevrimsel) girişim meydana gelir. İdeal otomatik makinalarda makina çalışma zamanlarım kaydıra rak, ayarlama yolu ile girişimi sıfır yapabilmek mümkündür.Endüstride bu tip bir girişim sonucunda karşılaşılan problemler üretim planında önemli bir hasar yarat madıkları için fazla önemli değildir.Değişken ve tesadüfi olan bekleme zamanını belirlemek daha zordur. Malzeme bozuklukları veya makina arızaları prosesin herhangi bir zamanında meydana gele bilir. Bu girişim miktarı çok önemlidir ve bu nedenle tesadüfi girişimin etkileri bir çok araştırmacı tarafından incelenmiştir. Normal şartlar altında girişimin derecesi doğru bir şekilde organizasyonda çalışan tecrübeli mühendisler tarafından belirlenebilir. Ancak üretilen stiller çok hızlı ve sık bir şekilde değiştiklerinde pahalı ve zaman harcayıcı iş örneklemesi veya iş öl çümü yapmak gerekir. Bununla beraber, iş etüdü yöntemleri fabrikada mevcut şartlar ile sınırlıdır. Daha çalışmamış stillerin makinalara tahsisleri sonucunda meydana gelebilecek girişim miktarı belirlenemez. Girişim miktarının tahminine yönelik bir matematiksel temel oluşturma yönünde pek çok çalışma yapılmıştır. Bu yöndeki çabaların bir kısmı Bölüm 2 ve Bölüm 3 te verilmiştir. (Bölüm 3 te problemin olasılık teorisi açısından çözümü tartışıl mıştır). Bu güne kadar bulunan mevcut matematiksel yaklaşımlar çok fazla değişkeni içermedikleri için sözkonusu matematik teknikleri spesifik bir fabrika ortamı için doğru sonuçlan vermezler. Matematik gerçek endüstriyel olayları tam olarak çözemez. Bu nedenle problemi çözmek için en iyi yolun bilgisayar benzeti mi olduğunu kabul etmek şaşırtıcı olmaz. Çalışmanın son Bölüm'ünde düzenli ve tesadüfi direkt büküm makinalan duruşla rı (KORDSA fabrikasnda) simüle edilmiştir. Simülasyon için gerekli bilgiler iş etüdü ile belirlenmiştir. Simülasyon çıktıları optimal büküm operatörü tahsisleri nin ve büküm makinalannın standat randımanlarının belirlenmesi yönünde faydalı bilgiler vermektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY A multi-machine assignment is one where more than one machine is operated by a single operator. In the case of multi-machine assignment, the phenomenon of machine interference sets in. Demands for service may overlap and result in losses productivity while waiting for the operator. The time loss representing waiting time imposed by the overlap of machine stoppages is called“machine interfe rence”A primary advantage of knowing machine interference lies in the assingnment of optimum number of machines per operator. Machine interference has been responsible for a great quantity of managerial pro blems such as increased union activities, misplanned facilities, inefficient opera tions, poor machine utilization, improper crew sizes.. and other situations exterm- ly troublesome to the organization. There are basically two types of interference : a) Cyclic (synchronized) b) Random. These are due to two different types of stoppages. The machines have some regu lar stops and some random stops. For the few machines which have only schedu led stops (ideal otomatic machines), it is easy to determine the interference time. Cyclic interference occurs when two or more machines stop together because of sychronization of cycle time. However, it is possible to arrange for no interference by staggering the running time of the ideal otomatic machines. The problem fa ced by this type of interference is not of great importance in the industries as it does not hamper production schedule.The determination of random and variable waiting time is more elusive. The ma terial defects or machine breakdowns may occur at any time during the process. This is of great importance and effects due to this were studied by the researchers. Under normal conditions the degree of the interference can be accurately estima ted by experienced engineers in the organization. But as the styles change more often and more rapidly, he must do expensive and time consuming work sampling or work measurement studies. However, methods of work study are limited to conditions that actually exist in the factory. One can not test the assingment for the styles that are not yet running. Much work has been done to provide a mathematical basis for predicting the de gree of the interference. Some of these efforts were given in Chapter 2 and Cha pter 3. (In Chapter 3, probabilistic analysis of the problem were discussed). But mathematical techniques could be incorrect for a spesific factory since there are too many variables not covered in the current mathematical approaches. Mathe matics may not perfectly fitting many real-life industrial situations. It is not surpri sing then that methods of computer simulation are being perfected to solve the problem. In the last Chapter regular and random machine stoppages of direct cabling ma chines (in the factory of KORDSA) were simulated. The input data and the other information for the simulation were obtained by the direct observation methods. The simulation outputs provides some useful information about the determination of optimal operator assingments and the standart direct cabling machine efficien cy.