Makina tezgah ve teçhizat kazalarında insan faktörlerinin araştırılması
Researching of human factors in machine, workbench and equipment accidents
- Tez No: 85801
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DURAN ALTIPARMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
MAKİNA-TEZGAH VE TEÇHİZAT KAZALARINDA İNSAN FAKTÖRLERİNİN ARAŞTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Onur ENGİN KAZALARIN ÇEVRESEL VE TEKNİK ARAŞTIRMASI ANA BİLİM DALI GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Nisan 1999 ZET Makina-tezgah ve teçhizat ve kullanıcı personelin emniyetli bir şekilde görev yapmaları, çok önemli bir konudur. Bu çalışmada, insan hatası değerlen dirme teknikleri incelenerek, makina-tezgah ve teçhizat alanında meydana gelen kazalardaki insan faktörlerinin belirlenmesi için uygun görülen“Hata Ağacı Analiz Yöntemi”uygulanmıştır. Bu yöntemle, kazalar“İnsan Faktörleri”,“Malzeme Faktörleri”,“Görevin Zorluğu ve Riskleri”ile“Ortamın Riskleri”açısından incelenmiştir. İnceleme sonucunda; insan faktörlerinin makina-tezgah ve teçhizat kazalarının en önemli sebebi olduğu tespit edilmiştir. Makina-tezgah ve teçhizat kazalarının bütün kademelerinde insanın yetenekleri, tahditleri ve karakteristikleri“Hata Ağacı Analizi Yöntemi”ile analiz edilmiştir. Bu çalışma; insan faktörleri ile sistem emniyet konseptleri arasındaki girişimi tanıtmaktadır. Makina-tezgah ve teçhizat kazalarındaki insan faktörleri tanımlanarak, kazalardan korunmak için kullanıcılar arasında anketler uygulanarak, görüş ve istekleri doğrultusunda öneri ve alınacak tedbirler açıklanmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 625.05.01 Hata Ağacı Analizi 135 Doç. Dr. Duran ALTIPARMAK
Özet (Çeviri)
11 RESEARCHING OF HUMAN FACTORS IN MACHINE.WORKBENCH AND EQUIPMENT ACCIDENTS (M.Sc.Thesis) Onur ENGİN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY April 1999 ABSTRACT Working on Machine, Workbench and Equipments and their user1 s safety are very vital and important subject. In this study; the characteristic of human element, his capabilities and limitations at all levels in machine, workbench and accidents were analayzed by means of Fault Tree Analysis Method. By using this method, the reasons of machine and equipments accidents were analyzed in terms of human and material factors, the hardships and risks of the mission and the risks of environment. The results showed that the Human faults were the most dominant and important factors on the machine, workbench and equipments accidents. The thesis describes the interface between human factors and system safety concepts. The human factors in Machine, Workbench and Equipments Accidents have been identified and the precautions and advices were expressed in order to prevent from the hazards. Science Code Key Words Page Number Advisor 625.05.01 Fault Tree Analysis 135 Ass. Prof. Dr. Duran ALTIPARMAK