Üretim ve envanter yönetimi teknikleri
  1. Tez No: 28859
  2. Yazar: MAHMUT RAUF ABALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR BAKİ CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET ı Bu çalışmada, üretim vb envanter yönetimi için halen mevcut ana teknikler incelenmiştir. Bu teknikler: Malzeme ihtiyaç Planlaması, Tam Zmanmda Üretim ve Optimum Üretim Teknolojisi 'dir. Birinci bölümde, üretim kavramı açıklanmış ve imalat sistemi tipleri incelenmiştir. İkinci bölümde, Malzeme İhtiyaç Planlaması ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, Tam Zamanında Üretim Sisteminin aşama aşama uygu lanması anlatılmıştır. Dördüncü bölümde, Optimum Üretim Teknolojisi ele alınmış ve kural ları açıklanmıştır. Beşinci bölümde ise, bu tekniklerin analizi ile Tam Zamanında Üretim Sisteminin, Malzeme İhtiyaç Planlamasına uyarlanması izah edilmiştir. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, there are currently main techniques far production and inventory management are given. These techniques are Material Requirement Planning, Just-In-Time and Optimised Production Tecnnology. In the first chapter, production concept is explained and manufacturing Bystems types are examined. In the second chapter, Material Requirement Planning is examined. In the third chapter, phasing of Just-m-Time is given. In the fourth chapter, Optimised Production Technology and its nine rules are described. In the fifth chapter, these three tecnniques are analyzied and embedding Just-In-Time into Material Requirement Planning is explained. viii