Astım ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı uyku ölçeğinin kronik obstrüktif akciğer hastalığında geçerlik ve güvenirlik çalışması
The validity and reliability study of chronic obstructive pulmonary disease and asthma sleep impact scale in the patients with chronic obstructive pulmonary disease
  1. Tez No: 288630
  2. Yazar: EZGİ AYHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE KIYAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Astım ve Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı Uyku Ölçeği astım ve kronik obstrüktif akciğer hastalığında görülen uyku bozukluklarını belirleyen spesifik bir ölçektir. Bu araştırma Astım ve Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı Uyku Ölçeği'nin kronik obstrüktif akciğer hastalığında geçerlik ve güvenirliğinin test edilmesi amacıyla yapılmıştır.Araştırma Erzurum'da Atatürk Üniversitesi Aziziye Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Polikliniği'ne başvuran kronik obstrüktif akciğer hastalığı bulunan 97 hasta ile metodolojik olarak yapılmıştır. Araştırmanın verilerinin toplanmasında anket formu, St. George's Solunum Anketi, Pittsburg Uyku Kalitesi Ölçeği, Astım ve Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı Uyku Ölçeği ve solunum fonksiyon testleri kullanılmıştır. Verilerin analizinde Cronbach Alfa katsayısı, Örneklem Yeterliği analizi, Barlett's Test of Sphericity analizi, Scree Plot grafiği, Kolmogorov-Smirnov testi, Faktör analizi, Korelasyon analizi, t testi kullanılmıştır.Ölçek puanlarının dağılımlarının normal ve Cronbach Alfa Katsayısının 0.87 olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Chronic Obstructive Pulmonary Disease and Asthma Sleep Impact Scale is a specific scale determining sleep disorders seen in the patients with chronic obstructive pulmonary disease and asthma. This study was carried out with the aim of testing the reliability and validity of this scale in the patients with chronic obstructive pulmonary disease.The study was carried methodologically on 97 patients with chronic obstructive pulmonary disease applying for Chest Diseases outpatient of Atatürk University Hospital in Erzurum. Questionnaire, St. George?s Respiratory Questionnaire, Pittsburg Sleep Quality Index, Chronic Obstructive Pulmonary Disease and Asthma Sleep Impact Scale and pulmonary function tests were used in the collection of the data. Cronbach Alpha Co-efficiency, Sampling Proficiency Analysis and Sphericity analysis of Barlett?s Test, Scree Plot Graphics, Komolgorov-Smirnov Test, Factor Analysis, Correlation Analysis and t test were used in the analysis of the data.It was found out that the distributions of the scale scores were normal, and that cronbach co-efficiency in reliability analysis was found 0.87.