Kemik mineral yoğunluğu istenen bireylerin osteoporoz sağlık inancı, bilgi düzeyi ve risk faktörlerinin belirlenmesi
Osteoporosis health belief of the individuals desired of bone mineral density and knowledge level and risk faktors
  1. Tez No: 288631
  2. Yazar: GÜLPINAR GÖKSUGÜZEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Public Health, Nursing, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırma, kemik mineral yoğunluğu istenen bireylerin osteoporoz sağlık inancı, bilgi düzeyi ve risk faktörlerini belirlemek amacı ile tanımlayıcı ? ilişkisel bir araştırma olarak yapılmıştır.Araştırmanın evrenini, Atatürk Üniversitesi Aziziye ? Yakutiye Araştırma Hastanesi Nükleer Tıp Merkezi Kemik Dansitometre Ünitesi'ne Ocak 2010 ? Ekim 2010 tarihleri arasında başvuran, 35 yaş ve üzeri 110 erkek, 126 kadın oluşturmuştur. Evrenin tümü araştırma kapsamına alındığı için örnekleme yöntemine başvurulmamıştır.Verilerin toplanmasında; bireylerin sosyo-demografi özelliklerini içeren bilgi formu, osteoporoz sağlık inanç ölçeği, osteoporoz öz-etkililik-yeterlik ölçeği ve osteoporoz bilgi testi kullanılmıştır. Veriler, bilgisayar ortamında frekans, yüzdelik, standart sapma, t-testi, varyans analizi (ANOVA), Ki-kare analizi, Spearman Brown korelasyon analizi, Binary Lojistik Regresyon analizi ve Hosmer-Lemeshow analizi yöntemleri kullanılarak değerlendirilmiştir.Çalışma kapsamına alınan katılımcıların yaş ortalamasının 53.1±12.9 olduğu, %53.4'ünün kadın, %46.6'sının ise erkek olduğu ve %34.7'sinin okur-yazar olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out as descriptive ?relational with the aim of determining risk factors and knowledge level and osteoporosis health belief of individuals desired of bone-mineral density.The context consisted of 110 males and 126 females, at the age of 35 years and over, applying for Bone Densitometer Unit of Nuclear Medicine Center of Aziziye- Yakutiye Hospital of Ataturk University between the dates January 2010 and October 2010. As the whole context was taken to the contend of the study, the method of sampling wasn?t applied.In the collection of the data, personal information form, the scale of osteoporosis health belief, osteoporosis self-efficacy-proficiency scale and osteoporosis information test were used. The data were evaluated by using freguency, percentage, standart deviation, t-test, variance analysis (ANOVA), chi-square analysis, sperman brown correlation analysis, binary logistic regression analysis and hosmer-lemeshow analysis method in computer media.It was detected that average age of the participants of the study was 53.1±12.9, and that %53.4 of them was female and that %46.6 of them was male and that %34.7 of them was literate.