Şizofreni hastasına bakım veren aile üyelerinin öz etkililik düzeylerinin bakım yüküne etkisinin incelenmesi
Assessing the effect the level of self-efficacy of family members caring for schizophrenic patients has on the caring burden
  1. Tez No: 288629
  2. Yazar: HATİCE DURMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE OKANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırma şizofren hastasına bakım veren aile üyelerinin öz-etkililik düzeylerinin bakım yüküne etkisinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır.Araştırma, Atatürk Üniversitesi Yakutiye Araştırma ve Uygulama Hastanesi ve Erzurum Numune Hastanesi Psikiyatri Poliklinikleri'nde 15.11.2010-30.05.2011 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, belirtilen tarihler arasında DSM IV tanı ölçütlerine göre şizofreni tanısı almış yatan veya evde ayaktan takibi yapılan ve araştırma kriterlerine uyan tüm şizofreni hastasına bakım veren aile üyeleri oluşturmuştur. Evrende örneklem seçimine gidilmemiştir. Araştırmaya 69 şizofreni hastasına bakım veren aile üyeleri ile başlanmış ancak 7 bakım verici çeşitli nedenlerle araştırmayı tamamlayamadığından araştırma toplam 62 bakım verici ile tamamlanmıştırVeriler, hasta ve bakım vericilerin tanıtıcı özelliklerini belirleyen soru formu, ''Öz-etkililik Ölçeği'' ve ''Zarit Bakım Verme Yükü Ölçeği'' kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizi SPSS 17.0 paket programı ile yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde ortalama, sayı, yüzdelik dağılımı, varyans analizi, Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır.Araştırma sonucunda bakım veren aile üyelerinin toplam öz-etkililik puan ortalaması 76.4 ± 17.76, bakım yükü toplam puan ortalaması ise 68.64 ± 18.60 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this descriptive study is to investigate how the level of self-efficacy of family members, caring for schizophrenic patients, affects the caring burden.This study was conducted between 15.11.2010 and 30.05.2011 at the psychiatric polyclinics of Atatürk University Yakutiye Research and Application Hospital and Erzurum Numune Hospital. The study population comprised of all family members caring for patients diagnosed with schizophrenia (inpatients, or patients monitored at home, and all patients compatible with the study criteria) in accordance with DSM IV diagnosis measures between the dates stated above. No specific sample groups were chosen from the population. The study started with 69 family members caring for schizophrenic patients, and was completed with 62 caregivers, as 7 caregivers weren?t completed from the study due to various reasons.A questionnaire that defines descriptive characteristics of patients and caregivers, the Self-Efficacy Scale, and Zarit?s Burden Interview (ZBI) were used to gather data for this study. A SPSS 17.0 package program was used to conduct data analysis. Means, numbers, percentages, variance analysis, and Pearson?s Correlation Analysis were used to analyze data.In conclusion of the study, the total self-efficacy score mean of family members who were care 76.4 ± 17.76, and the burden total score mean was 68.64 ± 18.60.